Prema novoj analizi platforme Holidu, čak 20 europskih gradova nudi iznimno povoljan omjer cijene i kvalitete – uključujući i hrvatsku prijestolnicu Zagreb.
U istraživanju su uspoređivane prosječne cijene smještaja, hrane, pića, javnog prijevoza te broj besplatnih atrakcija. Rezultati pokazuju da putnici s ograničenim budžetom mogu uživati u kulturnim i gastronomskim doživljajima – bez da im novčanik pretrpi veliki udarac, prenosi Fenix Magazin.
Budimpešta na vrhu liste
Na samom vrhu nalazi se Budimpešta, glavni grad Mađarske, koja oduševljava s više od 300 besplatnih atrakcija. Cijene su vrlo pristupačne – prosječno jelo u restoranu košta 9,89 eura, dok se pivo može popiti za samo 2,47 eura.
Barcelona i Prag slijede
Barcelona je zauzela drugo mjesto, s čak 451 besplatnom atrakcijom i 71 besplatnim vođenim obilaskom. Iako su cijene smještaja nešto više, metropola nudi obilje sadržaja bez dodatnih troškova. Treće mjesto pripalo je Pragu, gdje je prosječna cijena obroka 8,84 eura, a pivo 2,41 euro, uz gotovo 400 besplatnih znamenitosti.
Zagreb među najboljima – osmo mjesto
Zagreb se ističe kao izuzetno povoljna destinacija, zauzevši osmo mjesto na listi. Cijena smještaja u prosjeku iznosi samo 41,40 eura po noći, a karta za javni prijevoz svega 0,53 eura po vožnji. Hrvatski glavni grad tako se našao rame uz rame s turističkim divovima poput Rima, Praga i Barcelone.
Zanimljivosti iz istraživanja:
- Najviše besplatnih atrakcija: Rim (987 atrakcija)
- Najjeftinije pivo: Sevilla – samo 2 eura
- Najpovoljniji prijevoz: Zagreb samo 0,53 eura po vožnji
Ako planirate iduće putovanje, ova analiza može biti odličan vodič za odabir destinacije koja nudi mnogo – za malo novca. Cijelu listu povoljnijih gradova za putovanja pogledajte na linku.