Nove tehnologije i internet svojim korisnicima donose mnoge prednosti, ali i opasnosti koje vrebaju iza svakog ugla. Toga je svjesna i bivša hrvatska predsjednica Kolinda Grabar-Kitarović, koja je iskoristila svoj ugled i utjecaj kako bi pratiteljima na društvenim mrežama poslala poruku o sigurnom korištenju mreže svih mreža. Kao jednu od najvećih opasnosti Kolinda je navela krađu osobnih podataka, a u storiju na Facebooku napisala je sljedeće:
- Lažni profili i sadržaji i dalje su prisutni, a učestalo se koriste i moje ime i fotografije. Uvijek je dobro podsjetiti kako trebamo provjeravati i sadržaje koje primamo na društvenim mrežama, posebno ako dolaze od neprovjerenih računa - poručila je Kolinda i nastavila: - Ako naiđete na sumnjive objave, ne dijelite ih dalje i zaštitite sebe i druge od mogućih prijevara. Provjeravajte sadržaje koje primite kako biste izbjegli prevarante i zaštitili svoje financije i osobne podatke. Budite dio lanca obrane i nemojte lažne sadržaje promovirati ili prosljeđivati drugima - zaključila je nekadašnja predsjednica.
Podsjetimo, Grabar-Kitarović je nedavno proslavila 57. rođendan, a mi smo se tom prilikom prisjetili kako je biva predsjednica dobila svoje jedinstveno ime. Naime, da samo četiri mjeseca prije njezina rođenja tadašnja tinejdžerska pop senzacija Zdenka Vučković nije izdala jednu od svojih uspješnijih singlica, Kolinda bi se danas zvala Ksenija. Majka Dubravka je, čim je zatrudnjela odlučila - ako bude dječak zvat će se Arsen, a djevojčica će biti Ksenija.
Međutim, kad je 29. travnja 1968. beba konačno stigla na svijet, njen otac Branko pod Dubravkinim je prozorom pjevao Zdenkinu "Kolindu", inače prepjev hita Kanađanke Lucille Starr, a njezinoj se majici to vrlo svidjelo pa je tako bivša hrvatska predsjednica dobila svoje ime.
To je tek jedna od manje poznatih crtica o djetinjstvu Kolinde Grabar-Kitarović koje su se pojavile u javnosti. Takva je, uostalom, i priča o prvoj i jedinoj četvorki koju je Kolinda dobila na polugodištu u 7. razredu, i to iz tjelesnog odgoja. Kako je svojevremeno objasnila njena majka, Kolinda je 7. razred svakako naumila završiti sa svim peticama, pa je do kraja godine uporno trčala oko školskog igrališta kako bi ocjenu popravila. Grabari su bili mesari. Otac Branko u prizemlju kuće do kraja 80-ih imao je mesnicu, a u susjednom selu Lopača obitelj je imala ranč s 22 krave. Bila je, objasnila je majka, jedina djevojčica u selu, a kad se nije igrala s dječacima, vježbala je matematiku te je ubrzo nakon krenula i na natjecanja.
Tadašnji Šuvarov sustav nalagao je da se Kolinda upiše u trgovačku srednju školu u Rijeci, što je ona odbila. Na vlastiti zahtjev upisala je riječku gimnaziju. Krajem trećeg razreda saznala je za program studentske razmjene. I ovaj put se sama angažirala. Prijavila se, sama pronašla obitelj kod koje će živjeti, izvadila vizu za SAD i dobila stipendiju. - Nisam to željela propustiti. Strahovala sam kako će me ta obitelj prihvatiti. Mislila sam da će kao republikanci imati predrasude prema djevojci iz Jugoslavije. Ali prihvatili su me kao svoju - rekla je jednom prilikom Kolinda o svojem iskustvu u Los Alamosu. S tom obitelji i danas je u kontaktu, oni su zbog nje čak dolazili u Hrvatsku na ljetovanje.
- S ponosom i dubokom zahvalnošću što smo svoji na svome, proslavimo danas Dan državnosti Republike Hrvatske! Prisjećamo se trenutaka kada smo prije 34 godine, 30. svibnja 1990., započeli put prema izgradnji suverene i demokratske države. Nikada nećemo zaboraviti hrabrost i odlučnost svih onih koji su se borili za našu slobodu i nezavisnost, ponosni na našu povijest i s vjerom u svjetlu budućnost naše domovine. Živjela Hrvatska! - napisala je bivša predsjednica Hrvatske na društvenim mrežama prošle godine i čestitala svim Hrvaticama i Hrvatima Dan državnosti.