Promjena akorda

Najsporiji koncert na svijetu: Orgulje će svirati jednu skladbu do 2640. godine

Wikipedia
05.08.2026.
u 11:25
Google icon Dodaj Večernji list među omiljene izvore na Googleu

Najkraća glazbena jedinica u ovoj interpretaciji traje mjesec, dok pojedini tonovi i periodi tišine mogu trajati godinama.

Na najsporijem koncertu na svijetu, koji se izvodi na orguljama u njemačkom Halberstadtu i trebao bi trajati ukupno 639 godina, u srijedu će biti izvedena rijetka promjena akorda.

Dodavanjem orguljske cijevi A4 postojećem zvuku bit će pridružena osma nota, čime će biti završeno približno četiri posto izvedbe skladbe američkog avangardnog skladatelja Johna Cagea, piše AP.

Izvođenje djela "ORGAN²/ASLSP", čiji naziv znači što je sporije moguće", počelo je 5. rujna 2001. godine, na dan kada bi Cage proslavio 89. rođendan, a trebalo bi biti završeno 4. rujna 2640. godine.

Koncert je započeo pauzom koja je trajala do veljače 2003. godine, kada su se u srednjovjekovnoj crkvi Burchardi prvi put začuli tonovi. Najkraća glazbena jedinica u ovoj interpretaciji traje mjesec, dok pojedini tonovi i periodi tišine mogu trajati godinama.

Električni sustav neprekidno dovodi zrak u orgulje, dok se promjene akorda obavljaju ručno dodavanjem novih cijevi ili prekidanjem pojedinih tonova.

Današnja promjena bit će 17. od početka izvedbe. Sljedeća je planirana za 5. listopada 2027. godine, kada će uklanjanjem cijevi E4 zvuk ponovo biti izmijenjen.

Trajanje od 639 godina odabrano je u znak sjećanja na orgulje koje su 1361. godine postavljene u Halberstadtu, točno 639 godina prije pokretanja projekta 2000. godine, prenosi Bljesak.

Ključne riječi

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije

Kupnja

Pretplata