U nakladi Sveučilišta u Mostaru iz tiska je izišla znanstveno-popularna knjiga "Mediji i suvremeni terorizam" autora dr. sc. Marka Banožića. U knjizi se detaljno opisuje odnos terorizma i medija koji se najčešće promatra kao "simbiotski", odnosno manifestira se s jedne strane interesom terorističkih organizacija za što većom prisutnošću u medijima radi postizanja što snažnijih medijskih učinaka te, s druge strane, interesom medija za prenošenje vijesti koje privlače pozornost javnosti. Tako mediji postaju glavni prenositelji terorističkih poruka, ali i kreatori javne percepcije i straha od terorizma.
Autor Banožić u knjizi ističe kako terorizam danas ima globalni dohvat i utjecaj koji nije imao prije globalizacije i informacijske revolucije. Produkt toga je i česta radikalizacija putem interneta i društvenih mreža, osobito među mlađim osobama. U komunikacijskom smislu, zahvaljujući novim tehnologijama, terorističke organizacije u izravnom su kontaktu s potencijalnom bazom za vrbovanje novih boraca. S prosjekom od 65 stranih boraca, koji su odlazili na ratišta u Siriju i Irak na milijun stanovnika, Bosna i Hercegovina bila je u samom vrhu europskih zemalja.
Nakon sloma ISIS-a novi izazov za Bosnu i Hercegovinu je povratak bh. boraca i njihovih obitelji u matičnu državu te procesuiranje pred Sudom BiH. Prema podacima najrelevantnije globalne baze podataka o terorizmu u svijetu Global Terrorism Database (GTD) Sveučilišta u Marylandu, Bosna i Hercegovina od 1991. godine do danas bilježi 162 teroristička napada, najviše za vrijeme rata u BiH i u prvim godinama nakon potpisivanja Daytonskog mirovnog sporazuma.
Autor Banožić u knjizi ističe da je detaljnom analizom navedene baze podataka utvrdio kako u istu bazu nisu uvršteni svi teroristički akti kao, primjerice, ritualna ubojstva odreda "El Mudžahid", kao i da nedostaje značajan broj terorističkih akata izvršen na religijske objekte tijekom rata u BiH. U knjizi "Mediji i suvremeni terorizam" ističe se kako terorizam postoji koliko postoje i sukobi unutar društva. Iako BiH posljednjih godina ima najviše problema sa suvremenim terorizmom koji obilježava iskorištavanje religije u terorističke svrhe, autor naglašava kako je bitno razlučiti da terorizam nije svojstven jednoj nacionalnoj, vjerskoj, etničkoj, zemljopisnoj i religijskoj zajednici, a njime su se u prošlosti koristili razni akteri.
Kako bi se oslobodili prijetnji terorizma, potrebno je ukloniti uzroke. Adekvatna intervencija putem komunikacijske strategije i komunikacijskih planova na lokalnoj, državnoj i globalnoj razini može reducirati i dugoročno ukloniti uzroke terorizma. Također, autor je predložio sadržaj pravilnika izvještavanja o terorizmu za medije upravo kako bi se zaustavilo senzacionalističko izvještavanje i eksploatacija medija u terorističke svrhe.
Recenzenti knjige doc. dr. sc. Đorđe Obradović i izv. prof. dr. sc. Silvana Marić istaknuli su kako, osim doprinosa u teorijskom smislu, knjiga može biti od velike pomoći za borbu protiv terorizma, prvenstveno kroz analizu informacijsko-medijskih operacija koje se provode u suvremenom dobu kroz razne oblike sukoba u ratnim, ali i mirnodopskim razdobljima. Promocija knjige "Mediji i suvremeni terorizam" održat će se u četvrtak, 8. svibnja 2025. godine, u 19 sati u hotelu Park u Širokom Brijegu.