Mostar je ovog vikenda domaćin velikog međunarodnog oldtimer skupa, 20. u organizaciji Oldtimer kluba Mostar. Događaj je okupio više od 200 oldtimera koji su u grad na Neretvi došli iz čitave Europe.
- Ove godine sudionici i gosti nam dolaze iz deset zemalja, došli su i svi predsjednici oldtimer saveza iz regije, kao i predstavnici Svjetske organizacije. Ovo je jedan od najvećih skupova u Europi – izjavio je predsjednik Oldtimer kluba Mostar Zdravko Vidović.
U Mostar je tako ovog vikenda stigao broj od 200 oldtimera te više od tisuću ljudi iz BiH, regije i Europe.
- Skup je krenuo u petak dolaskom prvih gostiju iz čitave Europe, imali smo zabavu i upoznavanje. Danas smo imali otvorenje, a idemo i u Čitluk na promociju novoosnovanog Oldtimer kluba Brotnjo. Poslije toga ćemo se vratiti u Mostar gdje će biti dodjela nagrada. Sutra će sudionici moći obići i turističke atrakcije diljem Hercegovine – nabrojao je predsjednik Oldtimer kluba Mostar.
Mostarci i Hercegovci tako su imali priliku vidjeti brojne oldtimere, a jedni od najzanimljivijih su oni iz 40-ih godina prošlog stoljeća. Također, pojedini automobili vrijede više stotina tisuća eura.
Jedan od ciljeva i zadaća Oldtimer kluba Mostar je promocija pozitivnih priča, a ovaj klub po mnogočemu je jedinstven u Europi.
- Ovo je jedna priča koja je otišla daleko, priča koja je i pokretač razvoja ovog turizma. Cilj nam je promovirati pozitivne stvari, turizam, vino, Hercegovinu. Oldtimer klub Mostar je jedini koji u Europi ima svoj muzej, a trenutačno imamo ponudu da uđemo na listu svjetskih global-muzeja. Jedinstven smo klub, prate nas u više od 100 zemalja, član smo FIVE (Fédération Internationale des Véhicules Anciens), međunarodne organizacije udruga nacionalnih saveza, klubova i ostalih grupacija koja se brine za održavanje i uporabu starodobnih vozila (oldtimera) na svjetskoj razini. Tu su sve savezi, samo smo mi klub s pravom glasa – naglašava Vidović.
Oldtimer klub Mostar osnovan je 2010. godine, a pri osnivanju privukao je veliko zanimanje u BiH, regiji, ali i svijetu.
Jedini su klub u Europi koji ima Oldtimer muzej i u sklopu njega muzej antikviteta i predmeta iz povijesti. Muzej oldtimera posjeduje jako vrijedne eksponate te mnogo zanimljivih automobila, a najviše pozornosti privlači onaj najstariji - Ford T iz 1929. godine.