Sjednica Doma naroda

Političari danas odlučuju: Hoće li mirovine porasti?

Foto
Političari danas odlučuju: Hoće li mirovine porasti?
23.01.2026.
u 11:21
Ako izmjene zakona budu usvojene na ovoj sjednici, umirovljenici u Federaciji već će 5. veljače dobiti uvećane mirovine i to za 11 posto, dok se u srpnju planira dodatno povećanje od pet posto
Pogledaj originalni članak

Dom naroda Parlamenta Federacije BiH na današnjoj sjednici, osim proračuna Federacije, raspravlja i o Prijedlogu zakona o izmjenama i dopuni Zakona o mirovinskom i invalidskom osiguranju- skraćeni postupak, a  koji donosi do sada najveću reformu mirovinskog sustava u Federaciji BiH, koja će s jedne strane osigurati da postojeći umirovljenici već u ovoj godini dobiju uvećane mirovine i to za čak 17 posto. Ako izmjene zakona budu usvojene na ovoj sjednici, umirovljenici u Federaciji već će 5. veljače dobiti uvećane mirovine i to za 11 posto, dok se u srpnju planira dodatno povećanje od pet posto.
Povećanje mirovina posljedica je nove formule usklađivanja mirovina koja podrazumijeva kombinaciju rasta troškova života i rasta prosječne plaće, i to u omjeru koji je povoljniji za umirovljenike - 60% rasta plaće i 40% rasta potrošačkih cijena. 

Usvajanjem izmjena Zakona o mirovinskom i invalidskom osiguranju branitelji u Federaciji BiH imat će veće mirovine. Izmjene Zakona o mirovinskom i invalidskom osiguranju u Federaciji Bosne i Hercegovine ne umanjuju prava braniteljske populacije niti ih izuzimaju iz zaštite najniže i zajamčene mirovine. Naprotiv, predložena zakonska rješenja zadržavaju i dodatno jačaju zaštitu branitelja. Vlada Federacije BiH, na istoj sjednici na kojoj je utvrdila izmjene Zakona o MIO, na inicijativu Federalnog ministarstva rada i socijalne politike, a na prijedlog nadležnog braniteljskog ministarstva, utvrdila je izmjene triju propisa o povoljnijem umirovljenju branitelja. Tim se izmjenama zadržava dosadašnji najniži iznos mirovine za braniteljsku populaciju koji će se, u skladu sa Zakonom o MIO, dalje usklađivati i povećavati te bi u 2026. godini minimalna braniteljska mirovina trebala iznositi oko 700 KM.

Kada je pak riječ o onima koji će tek u mirovinu, novo zakonsko rješenje osigurava da svi oni koji imaju manje od 20 mirovinskog staža moraju imati mirovinu koja ne smije biti manja od 60 posto prosječne mirovine. Za one koji će imati od 20 do 25 godina staža mirovina ne smije biti niža od 65 posto prosječne, a oni sa stažom od 25 do 30 imat će mirovine koje neće smjeti biti niže od 70 posto prosječne. Za 30 godina mirovinskog staža i više, a manje od 35 godina, mirovina ne može biti niža od 75%, za 35 godina staža i više, a manje od 40 godina ne može biti niža od 85% te u konačnici za one s 40 i više godina staža mirovina ne smije biti manja od 95 posto prosječne. 
 

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.