novac iz proračuna hnž-a

Od 12 milijuna KM za isplatu tužbi, odvjetnici dobili više od 20 posto

Od 12 milijuna KM za isplatu tužbi, odvjetnici dobili više od 20 posto
20.01.2019.
u 15:50
Pogledaj originalni članak

Podizanje tužbi protiv županije pojedini odvjetnici u HNŽ-u pretvorili su u odličan biznis. Upravo na nagovor određenih odvjetničkih krugova podignute su masovne tužbe protiv županije, a sugovornici iz Vlade HNŽ-a kažu kako upravo ovi ljudi zarade najviše na ovim predmetima, a ne tužitelji.

- Prema informacijama koje imamo, odvjetnicima je pripalo više od 20 posto iznosa od 12 milijuna maraka koje smo isplatili u posljednje tri godine. U prijevodu, to znači kako su im po ovoj osnovi pripala oko tri milijuna maraka proračunskog novca. Još veći problem je što su tužbe protiv županije pretvorene u veliki biznis i podižu se i zbog najmanjih propusta - rekli su za Večernji list u Vladi HNŽ-a.

Idu prema Strasbourgu

I kažu kako tu nije kraj. Prema posljednjim informacijama, spremaju se tužbe prema Sudu za ljudska prava u Strasbourgu zbog povreda prava tužitelja. Predmeti na domaćim sudovima traju predugo, a nakon što je Ustavni sud utvrdio i tu činjenicu, sada su se pojedinci sjetili da s tužbama idu prema Strasbourgu. - Bojimo se kako je ovo samo još jedan način otimanja novca iz županijskog proračuna. Ako i te tužbe budu u korist tužitelja, to znači kako će županija morati isplatiti i određene naknade za duševnu bol. Ali i troškove spora i odvjetnika. Oni koji se odluče na ovakve poteze trebaju razmišljati pile li granu na kojoj sjede jer ovakav način rada izravno ugrožava financijsku stabilnost županije - zaključili su naši sugovornici iz županijske Vlade u Mostaru. Ponovili su kako je Županija prije tri godine, po osnovi sudskih tužbi, bila dužna 36 milijuna maraka, kako je taj dug sada smanjen za trećinu, ali kako novi procesi onemogućuju smanjenje duga jer se s novim tužbama stvaraju nove obveze županije prema tužiteljima. Treba naglasiti kako je velika većina tužitelja iz prosvjete i županijske administracije, a među njima su i oni koji godinama predstavljaju tehnološki višak.

Tehnološki višak

- Zamislite sada da svake godine zbrinjavate nekoga tko je tehnološki višak, a on vas onda tuži za neke naknade, a onda još traži da mu platite određeni iznos za duševnu bol. Bojim se kako ćemo u budućnosti ove primjere staviti na stol tijekom pregovora sa sindikatima kada se od nas bude tražilo da ponovno zbrinemo te ljude. Jedno je pitanje dobre volje, a sasvim drugo je kada netko želi “očerupati” županijski proračun koliko god je to moguće - zaključili su naši sugovornici iz Vlade HNŽ-a. Dodali su kako je u budućnosti i više nego upitno zbrinjavanje tehnološkog viška jer tužbe ugrožavaju financijsku stabilnost proračuna, koja je prioritet aktualne županijske Vlade u Mostaru. •

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.