Nakon što je u javnosti pušten dokument nazvan "Deklaracija Domovinskog pokreta" – uspostava Hrvatske izborne jedinice u Federaciji BiH, kako bi se napokon stalo na kraj narušavanju ustavnog položaja Hrvata u BiH, uslijedile su brojne političke reakcije, naveo je u uvodu prije razgovora s Josipom Brkićem, zamjenikom ministra vanjskih poslova BiH, Petar Vlahov, voditelj emisije Studio 4 na HRT-u. Oživljavanje Herceg Bosne kao teritorijalno – političke cjeline 90-tih godina i rata u BiH posebno je izazvalo žestoke reakcije predstavnika bošnjačkih stranaka. O imenovanju novog visokog međunarodnog predstavnika za BiH, Petar Vlahov, voditelj emisije Studio 4 na HRT-u, je razgovarao s Josipom Brkićem, zamjenikom ministra vanjskih poslova BiH.
- Oni koji smatraju da mogu imati rješenja u Bosni i Hercegovini bez SAD-a, mislim da u prvom redu prave štetu Bosni i Hercegovini. I ako pokušavaju neke svoje druge odnose u drugim dijelovima svijeta razriješiti u Bosni i Hercegovini, mislim da su na krivom putu. OHR mora imati umanjene ovlasti, OHR mora imati ograničeno vrijeme trajanja. Novi visoki predstavnik treba biti netko tko poznaje Bosnu i Hercegovinu, tko će biti diplomat, a ne netko tko će nametati svoju volju ili svoju neku političku agendu kao što su bili neki visoki predstavnici do danas, rekao je Brkić. Brkić je naglasio kako bez Hrvata u BiH, te zemlje ne bi bilo.
-Hrvati su državotvoran narod koji je na referendumu o neovisnosti dao svoj glas i doprinos neovisnosti BiH, poručio je Brkić, dodavši kako je i Dayton najlakše razumjeti kroz formulu tri konstitutivna naroda, dva entiteta, jedna država, upozorivši kako su se Hrvatima u više navrata osporavala njegova ustavna prava, a to onda narušava i stabilnost. Brkić je posebno naglasio da konstitutivnost kao natkriljujući princip Ustava nema nikakve veze s brojnošću.
-U BiH kao našoj zajedničkoj domovini članovi smo jedne obitelji, bez obzira koliko djece ima svaki od tri sina-oni zajedno baštine domovinu, imaju jednaka prava, objasnio je Brkić na ovom primjeru tematiku konstitutivnosti, dodavši kako konstitutivnost znači i jednaku participaciju u provođenju politika za dobro naroda i građana. Upozorio je i kako je jako opasna teza da ako nekoga ima više da sukladno tomu ima više prava na izvršne funkcija, ponovivši kako konstitutivnost nema veze s brojnošću.