Istraživanje otkrilo

'Kod djece majki starijih od 35 šansa za srčani udar je veća'

Foto: Pixabay
'Kod djece majki starijih od 35 šansa za srčani udar je veća'
12.06.2018.
u 07:23
Žene koje zatrudne nakon 35 godina života imaju veću vjerojatnost da će roditi djecu s poteškoćama u razvoju i kromosomskim abnormalnostima, kao što je Downov sindrom.
Pogledaj originalni članak

Ovo je istraživanje važno jer poboljšava naše razumijevanje utjecaja rađanja u starijoj dobi na zdravlje potomaka u kasnijem životu, kazala je dr. Sandra Davidge, autorica istraživanja i izvršna direktorica Instituta za istraživanje žena i djece.

Istraživači sa Sveučilišta Alberta proučavali su ženke štakora i njihovo potomstvo koje je na svijet dolazilo s oštećenim krvnim žilama i imalo veći rizik od srčanih problema kasnije. Zaključili su da su djeca rođena od majki starijih od 35 godina pod većim rizikom od kardiovaskularnih bolesti, piše 24sata.hr. 

Kazali su kako žene sve više, zbog karijere i drugih razloga, djecu rađaju nakon 35. godine života. Smatraju da su djeca žena koje prolaze kroz postupak medicinski potpomognute oplodnje ili koriste smrznute jajne stanice donora u opasnosti od kardiovaskularnih problema, jer i dob jajašca i placente igraju ulogu u razvoju krvnih žila kod fetusa.

Dobivanje djeteta u starijoj dobi već odavno je poznato kako može nositi određeni rizik. Žene koje zatrudne nakon 35 godina života imaju veću vjerojatnost da će roditi djecu s poteškoćama u razvoju i kromosomskim abnormalnostima, kao što je Downov sindrom.

Također, kod njih je veća šansa od razvoja visokog krvnog tlaka ili oblika dijabetesa povezanog s trudnoćom te su pod povećanim rizikom od spontanog pobačaja ili preranog rođenja djeteta, prenosi Daily Mail.

Žene se rađaju s određenim brojem jajnih stanica, od kojih se po jedna (u većini slučajeva) otpušta svaki mjesec tijekom ovulacije. Kako stare, broj i kvaliteta tih jajnih stanica počinje opadati, a taj proces se ubrzava nakon 35. godine života.

- Krvne žile koje opskrbljuju posteljicu su uže od onih u ostatku ženskog tijela, a to može uzrokovati stvaranje pritiska u cjelokupnom sustavu. Osim toga, placente starijih žena možda neće imati tako snažan razvoj, ograničavajući sposobnost razmjene hranjivih tvari i potencijalno smanjujući razvoj fetusa - objašnjava dr. Davidge.

Dodala je kako su i muški i ženski potomci starijih štakora imali znakove slabijeg kardiovaskularnog sustava. Kaže da ovakvo istraživanje još treba biti provedeno kod ljudi da bi se sa sigurnošću moglo nešto tvrditi.

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.