Cashback

Hoće li građani moći podizati gotovinu u trgovinama maloprodaje?

Foto
Hoće li građani moći podizati gotovinu u trgovinama maloprodaje?
30.12.2025.
u 19:30
Cashback vam omogućuje podići gotovinu s debitne kartice na blagajni trgovine sudionice (poput supermarketa, benzinskih crpki ili drogerija)
Pogledaj originalni članak

Hoće li u Bosni i Hercegovini biti omogućena usluga poznata kao cashback, koja građanima daje mogućnost podizati gotovinu u ograničenom iznosu u trgovinama maloprodaje, prvenstveno osnovnih potrepština, jedno je od pitanja oko kojih se još vodi rasprava. Direktor Udruge banaka Bosne i Hercegovine Edis Ražanica za klix.ba je izjavio da su banke spremne sudjelovati u omogućavanju podizanja gotovine i u trgovinama u kojima kupujemo ono što nam svaki dan treba.

- Vidimo to kao potencijalnu nadogradnju postojećih usluga. Da bi takav model bio održiv i siguran, nužan je jasan regulatorni i operativni okvir, uključujući definiranje uloga banaka i trgovaca, tehničkih standarda, sigurnosnih i nadzornih mehanizama. To je proces koji podrazumijeva uključenost svih ključnih aktera. Spremni smo sudjelovati u stručnoj analizi i razgovorima s regulatorima i trgovcima kako bi se procijenilo postoje li uvjeti provedbe ovakve usluge. Ako se analizama potvrde izvodivost i korist za korisnike, bankarski sektor rado će podržati razvoj ovog modela - istaknuo je.

Ražanica uvjerava da banke u suradnji s kartičnim kućama kontinuirano unaprjeđuju funkcionalnosti, kojima se korisnicima olakšavaju svakodnevne potrebe vezane uz plaćanja, pristup gotovini i slično.

Za guvernerku Centralne banke Bosne i Hercegovine (CB BiH) Jasminu Selimović je neminovnost da se novac može podizati i u maloprodajnim trgovinama, ali je navela kako je teško kazati kada će to biti. Viceguverner Centralne banke Marko Vidaković napomenuo je kako po tom pitanju posebno treba voditi računa o sigurnosnom aspektu.

Republika Srpska je, pak, omogućila korištenje elektroničkog novca.

Osim toga, vlada tog entiteta nedavno je usvojila nacrt Zakona o platnim uslugama. Jedan od ciljeva je da se tržište dodatno otvori za nove pružatelje platnih usluga koji će biti konkurencija tradicionalnim financijskim subjektima, što se prvenstveno odnosi na banke.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.