Najprofitabilniji ruski izvoz

EU ostaje pri planu ukidanja uvoza ruske nafte do 2028. godine

Foto: fena
EU ostaje pri planu ukidanja uvoza ruske nafte do 2028. godine
05.09.2025.
u 19:34
Budući da su energenti najprofitabilniji ruski izvoz, prihodi od goriva pomogli su Moskvi da financira rat, a Europska unija trenutno pregovara o pravnim prijedlozima za postupno ukidanje uvoza ruske nafte i gasa do 1. siječnja 2028.
Pogledaj originalni članak

Europska unija se drži svojih planova da do 2028. godine postupno ukine uvoz ruske nafte, rekao je Reutersu u petak šef energetskog sektora Dan Jorgensen, dodajući da nije bio pod pritiskom iz Washingtona da pomjeri taj rok.

Dok američki predsjednik Donald Trump nastoji okončati rat Rusije u Ukrajini, europskim liderima je rekao u četvrtak da prestanu kupovati rusku naftu, naveo je službenik Bijele kuće.

Budući da su energenti najprofitabilniji ruski izvoz, prihodi od goriva pomogli su Moskvi da financira rat, a Europska unija trenutno pregovara o pravnim prijedlozima za postupno ukidanje uvoza ruske nafte i gasa do 1. siječnja 2028.

Komesar za energiju Dan Jorgensen, odgovoran za energetske politike EU, rekao je Reutersu da osobno nije bio pod pritiskom američke administracije da brže zaustavi kupovinu ruske nafte prije roka 2028., ali bi pozdravio podršku SAD-a za plan EU-a.

- Putin je energiju pretvorio u oružje protiv nas i ucjenjivao države članice, a mi ga, indirektno, također pomažemo u financiranju rata i to mora prestati. Ako se predsjednik Trump slaže s tim, to je dobrodošlo, jer je to sigurno naš glavni cilj - rekao je Jorgensen  za Reuters.

Mađarska i Slovačka uvoze oko 200.000–250.000 barela ruske nafte dnevno, što je otprilike 3 posto potražnje za naftom u EU.

Kupovina ruskog plina od EU i dalje je znatno veća. Očekuje se da će Europa ove godine kupiti oko 13 posto svog plina iz Rusije, što je pad s približno 45 posto prije ruskog napada na Ukrajinu 2022. godine, prema podacima EU.

Sjedinjene Države uvele su kaznene tarife Indiji zbog nastavka kupovine ruske nafte, dok je Indija optužila zapad za licemjerstvo. Mađarska i Slovačka i dalje uvoze rusku sirovu naftu kroz naftovod Druzhba i protiv su plana EU za postupno ukidanje, tvrdeći da bi to povećalo cijene energije.

Jorgensen je rekao da je u razgovorao s obje vlade, ali da, ako bude potrebno, zemlje EU mogu odobriti planove ukidanja bez njih. Nije potvrdio hoće li Brisel ponuditi financijska sredstva ili pravne garancije kako bi pokušao osvojiti podršku ove dvije zemlje.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.