mnogima omiljeni napitak

Ako ste ljubitelj kave, razmislite o ovih 8 koraka! Neki vam se neće svidjeti

Foto: Shutterstock
Ako ste ljubitelj kave, razmislite o ovih 8 koraka! Neki vam se neće svidjeti
29.09.2019.
u 12:09
Pogledaj originalni članak

Vaš omiljeni napitak može postati još zdravija ako se pridržavate ovih savjeta. Bilo da je pijete ujutro ili tijekom dana, kava, piće bogato kofeinom, održat će vas budnima i dati vam dovoljno energije za sve što vas čeka. Osim toga, najveći je izvor antioksidansa, navodi healthline.com. U sljedećih osam koraka učinite to obožavano piće još zdravijim.  

1. RECITE „NE“ KAVI POSLIJE 14 SATI
Najveća popularnost kave proizlazi iz njenog glavnog sastojka, kofeina. Zadužen za podizanje energije i očuvanja budnosti, kofein je ujedno i zamka čije se ispijanje ne preporuča poslije 14 sati. Naime, kofein će uzrokovati nesanicu koja je u konačnici izvor brojnih zdravstvenih problema, prenosi Ordinacija.hr.

Dakako, ispijanje kave neće podjednako utjecati na sve osobe, no ako spadate u onu skupinu koja poslije kave ne može zaspati, umjesto kave, u kasnim se satima počastite kavom bez kofeina ili pak šalicom čaja.

2. NE PRETJERUJTE SA ŠEĆEROM         
Dok je sama kava izrazito zdrava, njeni dodaci i nisu baš. Najpopularniji dodatak kavi, šećer, ujedno je i najgori sastojak moderne prehrane, a povezuje se s raznim bolestima kao što su prekomjerna tjelesna težina i dijabetes. Stoga se umjesto zaslađivanja kave šećerom, preporučaju prirodna sladila kao što je stevija.

3. BIRAJTE ORGANSKU KAVU
Na kvalitetu kave podjednako utječu načini uzgoja kao i procesi njene obrade. Zrna kave mogu biti izložena raznim pesticidima koja nisu namijenjena ljudskoj konzumaciji, a kako bi ih izbjegli preporuča se konzumacija organskih zrna kave. 

4. NE PRETJERUJTE
Dnevni unos kave ovisi o tjelesnoj masi pa se tako preporučuju 2.5 mg kave po kilogramu. Budući da prosječna šalica kave sadrži 95 mg kofeina, za osobu koja teži 80 kilograma dvije bi šalice kave bile preporučeni dnevni unos.

5. CIMET
Cimet je začin koji smanjuje glukozu u krvi, a ujedno utječe i na kolesterol i dijabetes. Osim zdravih svojstava, cimet daje potpuno novi okus kavi.

6. VRHNJE ZA KAVU
Umjesto niskokaloričnih vrhnja za kavu preporuča se dobro staro mlijeko. Naime, studije su pokazalo kako je mlijeko izvrstan izvor kalcija koji umanjuje rizik od osteoporoze i lomova kostiju, a sadrži i vitamin K koji pospješuje samu građu kosti.

7. KAKAO
Kakao je izvrstan izvor antioksidansa te je kao takav pogodan za zdravlje. Naime, kakao umanjuje rizik od srčanih bolesti, a kavi daje dodatni okus.

8. KORISTITE FILTER
Budući da kuhana kava sadrži kafestol, spoj koji povisuje razinu kolesterola, preporuča se kuhanje kave u papirnom filteru. Na taj će se način smanjiti razina kafestola dok će kofein i antioksidansi ostati zadržani.  

No, studije su pokazale kako kafestol nije u potpunosti štetan te su utvrdili kako on djeluje kao antidijabetik.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.