IVANIĆ:

Ako RS kaže ne SSP-u i ja ću to reći u ponedjeljak na sjednici Predsjedništva

Foto
Ako RS kaže ne SSP-u i ja ću to reći u ponedjeljak na sjednici Predsjedništva
25.06.2016.
u 15:00
Pogledaj originalni članak

Srpski član Predsjedništva Mladen Ivanić izjavio je da je jedini mogući način da se izađe iz krizne situacije da se odluka o objavljivanju rezultata popisa stavi izvan snage, da se donese zakon kojim se rok produžava do kraja godine i da se konsenzusom postigne politički dogovor kako će se tretirati 200.000 popisnica, prenosi hms.ba

“Neću glumiti Don Kihota i bez obzira što se dogodilo preglasavanje idem dalje”, rekao je Ivanić.

On je naglasio da je u prošlosti nudio “puno kompromisnih rješenja”, ali da ih sada ne vidi.

“Na ovakav razvoj događaja sam upozorio još u ožujku nakon što smo predali aplikaciju. Tada sam osjećao da mnogi u BiH ne žele europski put i ne žele kompromis. BiH može opstati samo kao zemlja kompromisa u kojoj sve strane povremeno nose rizike. Ja, osim varijante da se stvari vrate u situaciju prije odluke o popisu, ne vidim drugu alternativu”, rekao je Ivanić za mostarski “Dnevni list”.

Ivanić je naglasio da europski put BiH blokiraju oni koji su donijeli odluku o popisu preglasavanjem, silom, arogancijom i koji su kratkoročne političke ciljeve stavili suprotno osnovnim principima na kojima je Vijeće ministara i vlast na razini BiH funkcionirala, a to je konsenzus.

Prema njegovim riječima, svi oni koji su sudjelovali u donošenju odluke u vezi s popisom stanovništva preglasavanjem odgovorni su za kočenje europskog puta BiH.

“Bilo je tu puno pritisaka pravosudnih organizacija, političkih igara u kojima su sudjelovali predstavnici HDZ-a BiH i SDA. Tu se kriju odgovorni za ovo kočenje. Prebacivanje odgovornosti na nekoga drugog je pokušaj skretanja pažnje sa suštinskog problema”, rekao je Ivanić.

Član Predsjedništva BiH iz Republike Srpske naveo je da mu je teško pretpostaviti da za odluku direktora Agencije za statistiku Velimira Jukića nije znao nitko iz HDZ-a BiH.

“Mislim da je tu bio stvoren jedan cijeli ambijent u kome je bio prisutno ‘lako ćemo… idemo to uraditi… bit će malo galame i nikom ništa’. Mislim da su jako pogriješili”, dodao je Ivanić.

On je naglasio da u ponedjeljak na sjednici Predsjedništva neće podržati adaptaciju Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju (SSP) ako vlast u Republici Srpskoj kaže “ne”.

“‘Ako Republika Srpska kaže ‘ne’, ja ću reći ‘ne’. Ako kažu da nema problema, ja ću podržati adaptaciju SSP-a”, najavio je Ivanić.

Za postizanje dogovora i izlazak iz krizne situacije ostalo je nekoliko dana, a Ivanić kaže “da je ambijent takav da je vrlo teško vjerovati da će se to riješiti”. 

Ključne riječi
HDZ
Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.