Obrazovanje za mir

Ako nasilje kod mladih gurnemo pod tepih, zakazali smo kao društvo

Ako nasilje kod mladih gurnemo pod tepih, zakazali smo kao društvo
24.01.2021.
u 09:57
Pogledaj originalni članak

Program "Obrazovanje za mir" provodi se u više od 50 škola diljem Bosne i Hercegovine. Nastavno osoblje koje sudjeluje u ovom projektu nastoji naučiti mlade da steknu znanja i vještine da mirno rješavaju sukobe. No, ovo je i jedan od načina prevencija nasilja o kojem tijekom proteklih dana mnogo priča u BiH i regiji.

Profesor Semir Salihović koji 10 godina radi u obrazovanju, kazao je kako do sada nije imao saznanja o iskustvima nasilja kod učenika s kojima je radio.

“Mirovnim obrazovanjem mogao bih reći da na određeni način u određenim segmentima naš program može pomoći u preveniranju tog nasilja. Nadam se da će ovakvih programa biti daleko više u budućnosti”, rekao je Salihović u Novom danu.

Profesorica Dita Vrbanjac iz Travnika kazala je kako kroz obrazovni sustav nastavnici pronađu način da učenicima sugeriraju kako da reagiraju “ako u svom okruženju primijete neku vrstu nasilja, bilo da je riječ o vršnjačkom nasilju ili ovom koje je aktualno u regiji”.

“Mi u školama u SBŽ imamo protokol iz 2013. godine o postupanju u slučaju nasilja u školama koji je formiran na osnovu UN-ove Konvencije o pravima djeteta i zakonima o školama, gdje se precizno navodi što koja osoba treba uraditi, odnosno koji zaposlenik je zadužen za određene stvari ako se dogodi neka vrsta nasilja u školi, kako da učenici postupaju, a i roditelji. Tu su i formulari koji se popunjavaju. Kolege i kolegice na satima odjeljenske zajednice provlače temu nasilja”, kazala je Vrbanjac.

Dodala je kako postoje mehanizmi da se učenike od najranijeg uzrasta usmjere ka onome kako da reagiraju ako su žrtva nasilja ili ako primijete nasilje u svom okruženju.

Profesorica Alma Drljević iz Mostara kazala je kako i roditelji dosta griješe jer ne razgovaraju dovoljno sa svojom djecom o tome.

“Učenici u školi dolaze nama i pedagozima i prijavljuju oblike nasilja. Srećom, u mojoj praksi nisam imala prijava težih oblika nasilja. U kućama se malo govori o tome, je li roditelji ne znaju ili im ne smiju reći o tome”, kazala je.

Dodaje kako bi se trebao uvesti poseban predmet ili programi kako bi se što više govorilo o tome posebno u doba pandemije kada je jako bitno mentalno zdravlje učenika, roditelja i zaposlenika.

“Ako ovu goruću temu gurnemo pod tepih, zakazali smo kao društvo”, poručila je.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.