Tvrdnje o nacionalnoj neravnopravnosti Hrvata u Upravi za inspekcijske poslove Federacije BiH nisu točne, tvrdi ravnatelj ove institucije Ibrahim Tirak.
Prema službenim podacima, u Upravi za inspekcijske poslove radi 105 ili 70,47 posto Bošnjaka, 41 ili 27,52 posto Hrvata, jedan Srbin i tri ostala. Tirak kaže kako se, barem kada je u pitanju omjer Bošnjaka i Hrvata, poštuju rezultati popisa stanovništva iz 1991. godine.
Nacionalni debalans
Njegova reakcija uslijedila je nakon što se u javnosti pojavila informacija da je u Upravi prisutan izražen nacionalni debalans te da se na sva upražnjena mjesta imenuju Bošnjaci. -Ne prihvaćam i vrijeđa me što me netko uopće stavlja u kontekst nacionalizma, jer ne želim da me bilo tko doživljava pogrešno. Ja sve zaposlenike dijelim samo na dobre i loše i nikako drugačije, kaže Tirak. On potvrđuje objavljeni podatak da je od 10 glavnih inspektora troje Hrvata, ali odbacuje primjedbu da se na sva upražnjena mjesta na kojima su bili Hrvati imenuju Bošnjaci. -To nije točno jer postoje i obratni slučajevi, gdje na mjesta koja su obnašali Bošnjaci dolaze Hrvati. Moj pomoćnik je ranije bio Kemal Đuliman, a kada je to mjesto ostalo upražnjeno na nju je primljen Josip Bašić. Nakon što je i on napustio upravu, na to je mjesto primljena Dijana Ružić, navodi Tirak.
Kao posljednji primjer nacionalne diskriminacije prilikom zapošljavanja u Upravi za inspekcijske poslove navodi se natječaj za popunu devet radnih mjesta u ovoj instituciji. Pojavila se informacija da je za osam mjesta Agencija za državnu službu FBiH dostavila liste uspješnih kandidata, a da je ravnatelj Tirak za prijem u radni odnos odabrao svih osam Bošnjaka. On, pak, tvrdi kako je istina nešto drugačija. Na jedno rukovodeće mjesto od spomenutih osam primljen je Hrvat, dok na listama uspješnih kandidata za dvije pozicije nije bilo niti jednog Hrvata pa samim tim, kaže Tirak, nije ni mogao odabrati osobu te nacionalnosti.
No, ne spori da je na preostalih pet odabrao osobe bošnjačke nacionalnosti, ali negira da je riječ o potezu koji ima bilo kakve veze s nacionalizmom.
Ne vidi problem
Kada je u pitanju objavljeni podatak da u pet inspekcijskih odjela nema niti jednog Hrvata, Tirak kaže da ni to nije istina, jer je na čelu inspekcijskog odjela za promet, za kojeg se tvrdi da nema niti jednog Hrvata, upravo osoba hrvatske nacionalnosti, Drago Soldo.
-Možda ima odjela u kojima su sve Bošnjaci, ali isto tako ima i odjela u kojima su sve Hrvati. Ne vidim zašto je to problem, kaže Tirak.
Prije samo pet dana na ovom portalu!!! DISKRIMINACIJA piše Zoran Krešić: U pet odjela inspekcija nema nijednog Hrvata Diskriminirajući odnos broja zaposlenih u FBiH najviše izražen u pojedinim upravama. Nedavno je ponovno potaknuta inicijativa da se broj zaposlenih u institucijama u Federaciji BiH mora uskladiti s rezultatima popisa pučanstva iz 1991. godine kako bi se izbjegla diskriminacija, ali i osigurao ravnomjeran utjecaj u institucijama sustava. To ni izbliza nije slučaj s Federalnom upravom za inspekcijske poslove u kojoj je drastično narušen utjecaj Hrvata i u kojoj se, dapače, na gotovo sva upražnjena mjesta s kojih odu hrvatski zaposlenici, zapošljavaju Bošnjaci. Nedavni javni natječaj za prijam više državnih zaposlenika je kap koja je prelila čašu i koja je potvrdila kako funkcionira institucija kojoj je na čelu Ibrahim Tirak....