Teška situacija

Ukrajinski vojnici: Pokrovsk i Mirnohrad su pred padom!

Foto: epa
Ukrajinski vojnici: Pokrovsk i Mirnohrad su pred padom!
03.11.2025.
u 11:07
Ruska taktika se opisuje kao "Brownovo gibanje" – vojnici zaobilaze prve linije, ulaze u pozadinu i izazivaju kaos među ukrajinskim jedinicama.
Pogledaj originalni članak

Situacija u Pokrovsku, ključnom gradu Donjecke oblasti, izuzetno je teška – prema riječima vojnika, ukrajinskim snagama prijeti potpuno okruženje.
Ruske snage sada kontroliraju oko 60% grada, a borbe se vode i u susjednim naseljima Mirnohrad i Rodinske.

Pilot Valerij, koji je proveo 13 dana na položajima, opisuje stanje kao kritično, navodeći da su se morali tri puta povući zbog brzog napredovanja neprijatelja.
Ukrajinska obrana nije uspjela zatvoriti rupe u linijama od ljeta, što je omogućilo gomilanje ruskih trupa i prijetnju potpunim okruženjem garnizona.

Ruska taktika se opisuje kao "Brownovo gibanje" – vojnici zaobilaze prve linije, ulaze u pozadinu i izazivaju kaos među ukrajinskim jedinicama.
Zbog toga operateri dronova moraju koristiti osobno oružje, što umanjuje njihovu učinkovitost i onemogućuje izviđanje.

Nedostatak pješadije i stalna povlačenja dodatno slabe obranu, a ruske snage preuzimaju inicijativu.
Vrhovni zapovjednik Oleksandr Sirski naložio je uništavanje neprijateljske pješadije u gradu i planira dodatne jedinice, ali časnici sumnjaju da će to biti dovoljno.

Valerij situaciju uspoređuje s "četvrtom fazom raka", tvrdeći da je prekasno za promjenu tijeka događaja.
Dio vojnika ipak vjeruje da se grad još može braniti, osobito jer urbani teren pogoduje upotrebi dronova.
No, presijecanje logističkih putova prema Mirnohradu moglo bi odsjeći branitelje i dovesti do potpunog kolapsa.

Vojnici na terenu daju pesimistične prognoze: bez hitnog pregrupiranja, 1.000 do 1.500 vojnika moglo bi završiti u okruženju ili poginuti.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.