Njemački kancelar Friedrich Merz izazvao je pažnju oštrom kritikom američke politike prema Iranu, poručivši da je SAD Trumpova administracija “ponižena” od strane Teherana. Govoreći pred studentima, Merz je ustvrdio da Iran vješto izbjegava pregovore i nadmudruje američku administraciju, piše Guardian.
“Iranci su vrlo vješti – ili u pregovorima ili u izbjegavanju pregovora. Puste Amerikance da dođu i odu bez rezultata”, rekao je Merz, dodajući da takva situacija predstavlja poniženje za SAD. Njegove izjave dolaze nakon što je američki predsjednik Donald Trump otkazao dolazak svojih pregovarača na razgovore u Islamabad, gdje prethodni krug pregovora ionako nije donio napredak.
Inače, američki predsjednik Donald Trump odbio je iranski prijedlog za okončanje rata jer ne uključuje ključno pitanje - nuklearni program. Prema američkom dužnosniku, jasno je poručio da mu se takav prijedlog “ne sviđa”.
Riječ je o planu prema kojem bi Iran ublažio kontrolu nad Hormuškim tjesnacem ako SAD ukine blokadu i ako rat završi, dok bi se pitanje nuklearnog programa odgodilo za kasnije pregovore. Upravo je to, prema svemu sudeći, bio razlog Trumpova odbijanja. Unatoč krhkom primirju, Washington i Teheran i dalje su u pat-poziciji. Hormuški tjesnac ostaje ključna točka sukoba, kroz koju inače prolazi oko petine svjetske trgovine energentima, a globalne posljedice već se osjećaju kroz rast cijena.
Diplomatski pokušaji se nastavljaju, iranski ministar vanjskih poslova boravio je u Rusiji, dok su Pakistan i druge zemlje pokušavale posredovati u pregovorima. No konkretan napredak zasad izostaje. U međuvremenu, unatoč ograničenjima, kroz tjesnac su prolazila pojedina plovila. Među njima je prema navodima BBC-a i superjahta ruskog milijardera Alekseja Mordašova, što dodatno pokazuje koliko je situacija na terenu neujednačena i podložna izuzecima.