Predsjednik Rusije Vladimir Putin predložio je danas Saudijskoj Arabiji da kupi ruske protuzračne sustave da bi branila svoj teritorij poslije nedavnih napada na naftna postrojenja u toj zemlji.
"Spremni smo pomoći Saudijskoj Arabiji da bi mogla zaštititi svoj teritorij. To se može učiniti na isti način kao što je već uradio Iran, kupovinom raketnih sustava S-300, i kao što je to učinila Turska kupovinom raketa S-400", rekao je Putin u Ankari.
Prema Putinu, to oružje bi "jamčilo zaštitu čitave saudijske infrastrukture".
Antipobunjenička koalicija, koju u Jemenu predvodi Rijad, priopćila je danas da je oružje korišteno u napadu na naftna postrojenja, koji je izazvao drastično smanjenje proizvodnje nafte i povećao strah od vojne eskalacije između SAD i Irana, proizvedeno u Iranu.
Odgovornost za napad preuzeli su jemenski šiitski pobunjenici Huti, protiv kojih Saudijska Arabija i njezini saveznici vojno interveniraju već 4,5 godine.
Američki državni tajnik Michael Pompeo je ocijenio da nema nijednog dokaza da je "napad bez presedana na globalnu opskrbu energentima" došao iz Jemena. Washington optužuje Teheran da stoji iza napada.
Rusija je danas pozvala međunarodnu zajednicu da "ne donosi ishitrene zaključke".