brexit

Preseljenjem banaka Britanija ostaje bez 240 mlrd. dolara prihoda

Preseljenjem banaka Britanija ostaje bez 240 mlrd. dolara prihoda
VL
Autor
Valentina Wiesne Mijić
09.10.2017.
u 08:16
Seljenje poslovanja u EU za regulatora nije takav problem kao migracija u SAD gdje banke posluju pod posve drukčijim pravilima
Pogledaj originalni članak

Ne usuglase li Velika Britanija i Europska unija detalje oko Brexita do Božića, multinacionalne banke mogle bi pokrenuti svoj plan za izvanredne situacije i centralne operacije preseliti u Ameriku, upozorila je Bank of England.
Zamjenik guvernera Britanske središnje banke Sam Woods izjavio je za BBC da je Britanija predana provedbi plana oko dogovora u tom razdoblju, no pozicija EU još nije jasna. Pritom će regulatoru, ne postigne li se dogovor i banke presele operacije preko mora, biti puno kompliciranije i teže nadzirati njihovo poslovanje. 


– Ne postigne li se dogovor do Božića, smanjit će se granični prinosi. Planovi kontingencije obuhvaćaju klizni model investicija i njihova rasta kroz određeno razdoblje – upozorio je Woods te dodao da će prva faza planova preseljenja imati relativno skroman utjecaj na smanjenje broja radnih mjesta. 


– Borim se da ne dođe do ishoda nakon kojeg će banke i osiguravatelje biti puno teže nadzirati i naći rješenja za sve uključene – rekao je Woods koji je na čelu nadzornog tijela PRA (The Prudential Regulation Authority) zaduženog za superviziju oko 1500 banaka, kreditnih unija, stambenih štedionica, osiguravatelja i velikih investicijskih tvrtki – znači svih velikih kreditora u Velikoj Britaniji. 
UBS je objavio da premješta 1500 radnika u Madrid i Frankfurt, a u Frankfurt će i još tisuću financijaša Goldman Sachsa, u Pariz tisuću HSBC-ovaca, dok će se 150 radnih mjesta Barclays premjestiti u Dublin.

Britanci su zbog toga zabrinuti jer im financijski i povezani servisi donose ekonomiji 240 milijardi dolara prihoda godišnje, što je 12 posto njihove ukupne ekonomske snage. 
Procjenjuje se da bi migracija dijelova njihova poslovanja dovesti do gašenja oko 70 tisuća radnih mjesta u Velikoj Britaniji, no s obzirom na jedinstvenu bankarsku regulativu koja još uvijek vrijedi i za Britance i za EU. No, to superviziji kad je posrijedi nadzor nije problematično, kao što bi moglo biti povlačenje operacija u SAD. U Americi banke posluju pod drukčijim pravilima, a Trumpova administracija dodatno je olabavila nešto čvršću financijsku regulativu utemeljenu nakon krize kako bi se spriječilo ponavljanje scenarija.

Da se politički događaji uvijek odražavaju i na bankarsku industriju svjedoči i recentni primjer iz Španjolske. Zbog sukoba oko odcjepljenja Katalonije banke Sabadell i Caixa najavile su premještanje sjedišta iz Barcelone.

 

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.