Tri su već poginule na Jamajci dok se otok priprema za najjaču oluju na svijetu ove godine, a i možda najjaču ikad zabilježenu na tom otoku. Američki meteorolozi upozoravaju na „katastrofalne i po život opasne“ uvjete.
S brzinom vjetra do 282 km/h, uragan Melissa je oluja pete kategorije (najviše moguće) i već je nadmašio Katrinu. Dodatno jača i očekuje se da će danas pogoditi karipski otok. Premijer Jamajke kaže da u regiji ne postoji infrastruktura koja može izdržati uragan kategorije 5.
Meteorolozi upozoravaju kako bi ovo mogla biti najsnažnija oluja koja je ikada pogodila ovaj karipski otok, a stanovnici Jamajke i Kube pripremaju se za izravan udar, piše Reuters.
Očekuje se da će preko Jamajke, a zatim nastaviti prema istočnoj Kubi i Bahamima. Stručnjaci navode kako je sporo kretanje oluje nad neuobičajeno toplim Karipskim morem doprinijelo njezinom jačanju, zbog čega Jamajku očekuju katastrofalni vjetrovi koji će puhati danima i gotovo metar kiše (1000 litara po metru kvadratnom).
Vojni zrakoplov SAD-a je jučer letio kroz oko uragana kako bi prikupio meteorološke podatke. Oko uragana je središnji dio oluje i područje relativne tišine i mira unutar vrlo nasilnog sustava. Oko je okruženo tzv. zidom oka, koji čini najopasniji dio uragana s najjačim vjetrovima.
Raspon vjetrova uragana Melissa trenutno je veći od cijele duljine otoka Jamajke. Premijer Andrew Holness naredio je obvezne evakuacije za dijelove južne Jamajke, uključujući grad Port Royal, te je uputio poziv za međunarodnu pomoć.
Upozorio je na golemu štetu koja prijeti poljoprivrednim zemljištima, domovima i ključnoj infrastrukturi.
"Ne postoji infrastruktura u regiji koja može izdržati kategoriju 5", izjavio je Holness. Unatoč ozbiljnim upozorenjima, neki stanovnici oklijevaju napustiti svoje domove zbog straha od pljačke. Vlasti su priopćile da su autobusi spremni za prijevoz oko 28.000 ljudi obuhvaćenih naredbom o evakuaciji.