novi udarac

EU uvodi nove sankcije Rusiji, na meti je i Srbija. Putin: ‘To su idioti‘

Foto
EU uvodi nove sankcije Rusiji, na meti je i Srbija. Putin: ‘To su idioti‘
14.05.2025.
u 10:36
AFP je objavio nove detalje paketa sankcija koji je jutros odobila Europska unija. Mjere su bile u pripremi i prije nego što su europski čelnici izdali ultimatum Moskvi zbog nastojanja da se u mirovnim pregovorima dođe do rezultata.
Pogledaj originalni članak

Paket će biti formalno usvojen idući utorak, a uključuje stavljanje na crnu listu 200 tankera koji se sada koriste za zaobilaženje ograničenja izvoza ruske nafte. S ograničenjima će se, javlja AFP, susresti i tvrtke u zemljama poput Vijetnama, Srbije i Turske koje su optužene za pomaganje u opskrbi robom ruske vojske.

Također, još nekoliko desetaka ruskih dužnosnika bit će stavljeni na listu na kojoj je već gotovo 2400 osoba i subjekata, a kojima je zamrznuta imovina te im je zabranjeno izdavanje viza. Paket donosi sankcije i ruskim državljanima zbog kibernetičkih napada, kršenja ljudskih prava i sabotaže u Europi, piše Jutarnji list.

Dužnosnici su priznali da je najnoviji krug sankcija protiv Moskve "relativno ograničen" u usporedbi s prethodnim paketima jer EU teže postiže dogovor o ciljevima. Uz ove mjere, čelnici EU-a zaprijetili su Rusiji "masovnim sankcijama" ako ne pristane na prijedlog 30-dnevnog prekida vatre koji su podržale Sjedinjene Američke Države.

Sudeći prema isječku sa sastanka koji je u utorak održao s članovima javne organizacije Poslovna Rusija, Vladimir Putin nadao se da će njegova zemlja izbjeći novi paket sankcija.

- Štete si mnogim postupcima. Čini se da neće napraviti ovo i ono jer im to šteti. Ali oni to doista rade - idioti. Oprostite na izrazu. Ali što drugo mogu reći? Vodeća svjetska gospodarstva padaju u recesiju samo da bi naštetili nama - rekao je Putin.

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.