Britanska vlada zabranit će djeci mlađoj od 16 godina korištenje društvenih mreža poput TikToka, Instagrama, Facebooka, Snapchata, YouTubea i mreže X, s ciljem zaštite mladih od štetnog sadržaja i prekomjernog vremena provedenog pred ekranima. Britanski premijer Keir Starmer izjavio je kako će se njegova vlada suprotstaviti eventualnom otporu tehnoloških kompanija te poručio da nije spreman na kompromise kada su u pitanju sigurnost i dobrobit djece.
– Svaki roditelj to može vidjeti vlastitim očima. Društvene mreže čine djecu nesretnom. Iz prve ruke slušao sam obitelji koje vape za promjenom i učinit ćemo ono što je ispravno za njih – rekao je Starmer, koji je i sam otac dvoje tinejdžera, prenosi Associated Press.
Očekuje se da će nova pravila stupiti na snagu početkom iduće godine, čime će Ujedinjeno Kraljevstvo postati dio sve izraženijeg globalnog trenda pooštravanja internetske sigurnosti za djecu. Australija, Kanada, Brazil i Indonezija već su donijeli zakone ili najavili dobna ograničenja za pristup društvenim mrežama, dok Francuska, Španjolska, Danska, Tajland i Južna Koreja razmatraju slična rješenja.
Britanske vlasti planiraju primijeniti model sličan australskom, prema kojem će platforme biti odgovorne za sprječavanje pristupa korisnicima mlađima od 16 godina. Kompanijama koje ne poduzmu razumne mjere prijetit će višemilijunske novčane kazne. Zabrana će obuhvatiti Snapchat, TikTok, YouTube, Instagram, Facebook i mrežu X, ali neće uključivati YouTube Kids ni aplikacije za razmjenu poruka poput WhatsAppa i Signala. Starmer je naglasio kako će mjere provedbe biti usmjerene prema tehnološkim kompanijama, a ne prema djeci. Premijer je najavio i dodatne korake koji bi mogli biti stroži od australskog modela. Vlada razmatra načine kako spriječiti nepoznate osobe da kontaktiraju djecu putem platformi za videoigre i prijenose uživo, a među mogućim mjerama spominju se i noćna ograničenja korištenja te obvezne pauze tijekom beskonačnog skrolanja za osobe mlađe od 18 godina. Više pojedinosti o novim pravilima britanska vlada trebala bi predstaviti tijekom sljedećeg mjeseca.