Teški incidenti

Kakav kaos: Nakon što su ispali sa Svjetskog prvenstva Marokanci divljali po europskim gradovima

Foto
Kakav kaos: Nakon što su ispali sa Svjetskog prvenstva Marokanci divljali po europskim gradovima
10.07.2026.
u 10:42
Skupinu od desetak policajaca okružili su izgrednici koji su bacali dimne bombe i boce, jednoglasno vikali na njih te mahali palestinskom zastavom
Pogledaj originalni članak

Nakon što je Francuska pobijedila Maroko rezultatom 2:0 u polufinalu Svjetskog prvenstva, mnoštvo marokanskih navijača preplavilo je ulice brojnih europskih gradova, uključujući London, Amsterdam i Bruxelles. Najveći val nasilja zabilježen je na ulicama Londona, gdje je interventna policija raspoređena nakon što je jedan policajac zadobio teške ozljede u neredima.

Policajac je ozlijeđen nakon što je pogođen staklenom bocom u glavu, priopćila je policija. U službenom izvješću navodi se da su snage reda pozvane u ulicu u sjeverozapadnom Londonu jer je skupina ljudi blokirala promet na cesti.

Glasnogovornik policije izjavio je: "Incident je eskalirao kada je skupina počela bacati boce i ispaljivati pirotehniku. Zbog toga su na teren poslane dodatne policijske snage. Jedan je policajac prevezen u bolnicu s ozljedama glave, a vjeruje se da je pogođen staklenom bocom. Druge ozljede nisu prijavljene. Policajci su ostali na tom području i uhitili četiri osobe zbog nasilničkog ponašanja, nakon čega se skupina razišla, a cesta je ponovno otvorena oko 1 sat ujutro." Dodao je kako policija neće tolerirati "takve nerede na ulicama, kao ni napade na policijske službenike".

Policija je dežurala na tom području tijekom cijele noći te pregledavala snimke nadzornih kamera i videozapise s društvenih mreža kako bi osigurala da svi odgovorni budu privedeni pravdi.

Snimke koje kruže društvenim mrežama prikazuju desetke policajaca u punoj opremi za razbijanje demonstracija kako hodaju ulicom prepunom razbijenog stakla i smeća. Nekoliko policajaca snimljeno je kako kleči pokraj osobe koja je nepomično ležala na tlu i izgledala ozlijeđeno.

Skupinu od desetak policajaca okružili su izgrednici koji su bacali dimne bombe i boce, jednoglasno vikali na njih te mahali palestinskom zastavom. Na drugom dijelu ulice, jedan se muškarac bez majice popeo na semafor iznad gomile mlađih muškaraca, od kojih su neki nosili crvene marokanske dresove.

Nasilni izgredi nakon utakmice Svjetskog prvenstva zabilježeni su i u drugim dijelovima Europe. Interventna policija morala je intervenirati i u Amsterdamu, gdje videozapisi prikazuju veliki požar na prometnoj ulici te pojedinca koji baca stolicu na parkirano vozilo. Ozlijeđenih je bilo i u Haagu. Iz Bruxellesa stižu izvješća o skupinama navijača koje su ispaljivale pirotehniku i skandirale "Slobodna Palestina", dok su u Rotterdamu navijači marširali ulicama i gađali policajce jajima.

Iznimno jake policijske snage bile su raspoređene u Parizu, gdje se strahovalo od nemira velikih razmjera, a čak 20.000 policajaca osiguravalo je red diljem Francuske. Ipak, tamo neredi nisu zabilježeni; dapače, u glavnom gradu vladala je svečana atmosfera. Navijači Francuske i Maroka zajedno su slavili na Elizejskim poljanama uz zvukove automobilskih truba, unatoč porazu Maroka. "Mi slavimo čak i kada izgubimo", izjavio je jedan marokanski navijač za Le Figaro.

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.