Afera Penis-gate

Afera potresa skijaške skokove pred Olimpijske igre: zašto sportaši ubrizgavaju kiselinu u genitalije

Foto: Karl-Josef Hildenbrand/DPA
Afera potresa skijaške skokove pred Olimpijske igre: zašto sportaši ubrizgavaju kiselinu u genitalije
19.01.2026.
u 16:30
Pogledaj originalni članak

Nekoliko tjedana uoči Zimskih olimpijskih igara u Milanu i Cortini 2026. godine skijaške skokove potresa kontroverza nazvana "Penis-gate". Pojavile su se tvrdnje da neki skakači navodno ubrizgavaju kozmetičke filere u genitalije kako bi stekli natjecateljsku prednost, piše Daily Mail, prenosi Index.hr.

U skijaškim skokovima veličina i kroj aerodinamičnih odijela strogo su regulirani do milimetra, jer i najmanje povećanje površine može značajno utjecati na duljinu skoka. Prema izvješćima europskih medija, sumnja se da neki sportaši ubrizgavaju hijaluronsku kiselinu, tvar koja se obično koristi u kozmetičkim zahvatima, u genitalije. Cilj je umjetno promijeniti ključne tjelesne mjere koje se bilježe 3D skenerima prije sezone.

Mjerenja uključuju izračun duljine koraka od najniže točke genitalnog područja. Veća izmjerena duljina omogućuje sportašima nošenje nešto većeg odijela, koje u zraku djeluje poput krila i pomaže im da dulje lebde. U sportu u kojem o medaljama odlučuju sitnice, takva prednost može biti presudna.

Reakcija nadležnih tijela

Dužnosnici vjeruju da su navodne injekcije samo posljednji korak u dugogodišnjem nadmetanju između sportaša i regulatora. U prošlosti su natjecatelji bili osumnjičeni da su podstavljali područje prepona ili koristili silikonske umetke kako bi manipulirali mjerenjima. Neki su također uhvaćeni u ilegalnim modifikacijama odijela s ojačanim šavovima za stvaranje dodatnog uzgona.

Upravno tijelo sporta potvrdilo je da je upoznato s tvrdnjama te da preispituje protokole mjerenja uoči Igara u Italiji. Među predloženim promjenama je i potpuno odustajanje od mjerenja mekog tkiva te korištenje skeletnih referentnih točaka ili ručnih provjera kako bi se spriječila manipulacija.

"Ovo je složen problem", rekao je jedan dužnosnik, potvrđujući da se radi na postrožavanju pravila prije početka olimpijskog natjecanja.

Nekoliko sportaša odbacilo je optužbe kao pretjerane. Norveški skakač Halvor Egner Granerud negirao je bilo kakvu umiješanost, opisujući tvrdnje kao besmislice i navodeći da su njegova mjerenja provedena pod medicinskim nadzorom.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.