11. rujna

SAD bez političkih govora obilježio 11. godišnjicu terorističkih napada

Foto: AFP/PIXSELL
SAD bez političkih govora obilježio 11. godišnjicu terorističkih napada
11.09.2012.
u 15:49
Najdirljivije su bile minute šutnje kojima se prisjetilo trenutaka kad su prije 11 godina dva zrakoplova predvođena teroristima udarila u tornjeve Svjetskog trgovačkog centra
Pogledaj originalni članak

Amerikanci su brojnim komemorativnim skupovima i molitvama obilježili 11. godišnjicu terorističkih napada Al-Qa'ide na New York i Washington, u kojima je 11. rujna 2001. ubijeno 2977 ljudi. Najdirljivije su minute šutnje kojima se prisjetilo trenutaka kad su prije 11 godina dva zrakoplova predvođena teroristima udarila u tornjeve Svjetskog trgovačkog centra. U 8.46 sati pogođen je sjeverni, a u 9.03 sati južni "Blizanac". Svi koji su tog dana bili u New Yorku nikada neće zaboraviti šok, strah, tugu, ali i spoznaju da se dogodilo nešto što nisu mogli ni u snu zamisliti, a to je činjenica da su teroristi na američkom tlu, unatoč tajnim službama, vojsci i policiji uspjeli prevariti sve sigurnosne prepreke i počiniti zločin kakav se ne pamti u američkoj povijesti.

>> Osama se nije ni mislio braniti, oružje mu je bilo prazno

Središnja svečanost na Manhattanu

Predsjednik Barack Obama i prva dama Michelle minutom šutnje ispred Bijele kuće prisjetili su se tužnog događaja, a potom su posjetili spomen-park u Pentagonu i sudjelovali na komemoraciji koju je predvodio ministar obrane Leon Panetta. U poslijepodnevnim satima američki predsjednik posjetio je ranjene vojnike i njihove obitelji u bolnici Walter Reed u Washingtonu. U Nacionalnoj katedrali u Washingtonu 11. obljetnica terorističkih napada na SAD obilježena je molitvama, nije bilo velikog komemorativnog skupa na kakvima su zadnjih godina sudjelovali najviši američki dužnosnici uključujući i predsjednika.

Središnja svečanost održana je na Ground Zero, na južnom dijelu Manhattana, mjestu na kojem su do 11. rujna 2001. stajali tornjevi Svjetskog trgovačkog centra. Pročitana su imena 2977 ljudi koji su izgubili živote u napadima na New York, Pentagon u Washingtonu i u padu otetog zrakoplova u Pennsylvaniji. Među govornicima prvi put nije bilo gradonačelnika New Yorka Michaela Bloomberga ni najviših dužnosnika iz Washingtona. Državni vrh predstavljala je ministrica domovinske sigurnosti Janet Napolitano.

Obamin otac – sovjetski špijun

U New Yorku, na mjestu "Blizanaca" dovršava se novi neboder visok 541 metar, odnosno 1776 stopa što je simbolička brojka koja obilježava godinu proglašenja američke neovisnosti. Bit će to najviši neboder u New Yorku i SAD-u, a bit će otvoren 2014. godine.

Američki mediji objavili su vijest da se u Indoneziji, gdje je Barack Obama živio kao dječak s majkom i očuhom, proslavljala godišnjica napada na Ameriku. Oko 100 ekstremista okupilo se ispred američkog veleposlanstva u Jakarti noseći fotografije ubijenog vođe Al-Qa'ide i transparente na kojima je pisalo "Svi smo mi Osama". Govorili su da je ono što su otmičari zrakoplova učinili prije 11 godina bio podsjetnik američkoj vladi da prestane s ugnjetavanjem muslimana i podrškom izraelskoj vladi.

New York Post na današnju je obljetnicu objavio plaćeni oglas pozivajući čitatelje da kupe DVD pod nazivom "San mog pravog oca" u kojem se tvrdi da je Obamin pravi otac Frank Marshall Davis, član Komunističke partije Amerike, bio "sovjetski špijun i učio ga marksizmu u dobi od 10 do 18 godina" s ciljem uništavanja američkog kapitalizma i srednje klase.

Preuzeto sa www.vecernji.hr

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.