Ostaju u Haagu

Prlić i ostali ne mogu privremeno na slobodu da ne pobjegnu

Foto: AFP/Pixsell
\'(FILES) A file photo taken on April 5, 2004 shows former Bosnian Croat leader Jadranko Prlic speaking at Zagreb airport before leaving for the UN war crimes tribunal in the Hague. Six former Bosnian
Foto: Goran Stanzl/Arhiva VL
\'unutrasnja...zagreb...03.04.2004. mesnicka 23, predaja haaske optuznice, berislav pusic i odvjetnik marinko skobic foto: goran stanzl\'
Foto: ''
'prirev general milivoj petkovic z. pandza'
Foto: Boris Ščitar/Pixsell
\'unu...zgb..01.04.2004. haaski optuzenik valentin coric ispred hrvatskog ministarstva pravosudja snimio:boris scitar\'
Foto: Reuters/Pixsell
\'The former defence minister of the Bosnian Croat separatist statelet of Herceg-Bosna, Bruno Stojic, talks to the journalists in front of the Croatian Ministry of Justice in Zagreb 31 March 2004. The
Foto: 'Photoshop'
Praljak
12.04.2011.
u 09:00
Od početka procesa Prlić i ostali proveli su u pritvoru punih šest godina i nikada nisu kršili uvjete privremene slobode
Pogledaj originalni članak

Jadranko Prlić i ostali optuženi bosansko-hercegovački Hrvati prije nekoliko su tjedana od Haaškog suda zatražili privremeno puštanje na slobodu.

Kao i svaki put do sada, Tužiteljstvo je uložilo žalbu na ovaj zahtjev, a kao jedan od razloga zbog kojeg bi bh. Hrvati trebali ostati u Haagu do presude navodi se mogućnost bijega. Kako doznajemo, u haaškom Tužiteljstvu smatraju da bi optuženi Hrvati mogli pokušati pobjeći prije izricanja presude.

Treba napomenuti kako bh. Hrvati vrijeme na privremenoj slobodi provode u Hrvatskoj, a ne u BiH, a RH svaki put jamči da će se optuženici sukladno odluci suda vratiti u pritvor. Do sada ni jedna odredba sudskog vijeća u Haagu nije prekršena, a optuženici su svaki put imali izuzetno jako osiguranje i pratnju dok su boravili na slobodi.

Scheveningen je dom
Prema neimenovanome izvoru posve je izvjesno da optuženi bh. Hrvati neće na privremenu slobodu do izricanja presude. Iako odgovori na njihove zahtjeve još nisu poznati, pretpostavlja se da nitko od njih neće biti u isto vrijeme pušten na slobodu te kako neće imati isti broj dan “dopusta”. Prema zadnjim procjenama, presuda u ovom slučaju mogla bi biti izrečena tek za godinu dana.

Suđenje je okončano prije dva mjeseca, a sada je na sucima da pregledaju 10.000 dokaza u ovom predmetu, 53.000 stranica zapisnika sa suđenja i još mnogo toga. – Ovo je najkompleksniji slučaj u povijesti Haaškog suda. Tih 10.000 dokaza nije 10.000 stranica materijala. Neki od tih dokaza imaju i po nekoliko stotina stranica. Sve to treba pročitati. Također, u mnogo jednostavnijim procesima presude su bile napisane na 700 stranica. Možemo samo zamisliti koliko će tisuća stranica presude biti u ovom predmetu u kojem je čak šest optuženih.

U zatvoru pet godina
– Samo pisanje presude trajat će mjesecima – rekao nam je jedan od naših sugovornika.

Zbog svega navedenog optuženi bh. Hrvati bit će u haaškom pritvoru barem još godinu dana. Oni su tamo već pet godina. Toliko su trajali proces i izvođenje dokaza.

Optužnica je podignuta prije sedam godina. Tužiteljstvo je za optuženu šestoricu bivših dužnosnika Herceg-Bosne zatražilo 240 godina zatvora, a obrana je predložila oslobađanje.

Preuzeto sa www.vecernji.hr

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.