Riječ je o opsežnom izdanju na gotovo 600 stranica koje donosi niz povijesnih izvora o djelovanju i položaju hrvatskih disidenata u komunističkoj Jugoslaviji.
Predsjednica Matice hrvatske Tomislavgrad Anđa Renić istaknula je kako knjiga progovara o nezavidnoj poziciji hrvatskih intelektualaca u hladnoratovskom razdoblju.
"Poseban fokus stavljen je na međunarodne odnose u okviru kojih je Zapad podržavao održavanje komunističkog sustava i jugoslavenske cjelovitosti, što je posljedično dovelo do marginaliziranja Hrvata", kazala je Renić.
Knjiga je podijeljena u tri glavne cjeline: hrvatsko nacionalno pitanje i disfunkcionalnost jugoslavenskog federalizma, problematika reforme sustava te represija nad intelektualcima.
Središnji dio knjige čine autentični povijesni izvori, uključujući intervjue s istaknutim disidentima poput Vlade Gotovca, Franje Tuđmana, Ivana Zvonimira Čička, Petra Šegedina i Marka Veselice, kao i zapise s procesa Draženu Budiši te zatvorska izvješća Brune Bušića.
Autorica Julienne Bušić, supruga pokojnog Zvonka Bušića, naglasila je, na temelju osobnog iskustva, kako su hrvatski disidenti, za razliku od disidenata iz drugih komunističkih država, u zapadnim medijima i politici često bili prikazivani u izrazito negativnom kontekstu.
O knjizi su, uz autoricu, govorili i profesor Krešimir Tabak, direktor Uprave za pitanja branitelja HBŽ-a i profesor na Odjelu za povijest Sveučilišta u Zadru Luka Knez.
Tabak se u svom izlaganju osvrnuo na složene odnose hrvatske političke emigracije sa zapadnim državama, dok je Knez govorio o komunističkim progonima, s posebnim naglaskom na razdoblje 1980-ih godina.
U glazbenom dijelu programa nastupila je klapa sv. Jeronim iz Šujice.