Velik požar izbio je na području između Smokvice i Blata, na predjelu Kapja na otoku Korčuli.
Glavni vatrogasni zapovjednik izdao je zapovijed o pokretanju izvanredne dislokacije na otok Korčulu. U dislokaciju su uključene snage VZŽ Koprivničko-križevačke, Krapinsko-Zagorske, Zagrebačke i VZG Zagreba, priopćili su iz HVZ-a.
Dubrovačko-neretvanski vatrogasni zapovjednik Stjepan Simović rekao je da se požar znatno proširio te da će gašenje potrajati. "Požar je još uvijek aktivan i jako se puno proširio. Mislimo da je fronta požara duža od tri kilometra, tako da nas čeka duga noć", rekao je.
Zbog složene situacije na požarištu angažirane su dodatne vatrogasne snage s Pelješca, iz Konavala, Župe dubrovačke, Dubrovnika te Intervencijske vatrogasne postrojbe Slano. Na terenu je sada oko 170 vatrogasaca koji će tijekom cijele noći pokušati staviti požar pod kontrolu.
Za nedjelju ujutro najavljen je dolazak četiri kanadera. "U zoru će odmah doći dva kanadera, a nešto kasnije i preostala dva, tako da ćemo tijekom jutra imati na raspolaganju četiri kanadera", istaknuo je.
Simović upozorava da gašenje otežavaju gusta borova šuma i iznimno nepristupačan teren. Dodao je kako obiteljske kuće zasad nisu ugrožene, no zbog razmjera požara ne može se sa sigurnošću predvidjeti daljnji razvoj situacije. "Za sada kuće nisu u opasnosti, ali na ovako velikom požaru ne možemo ništa tvrditi sa sigurnošću. Dio vinograda bio je ugrožen, a dio maslinika između Smokvice i Blata vjerojatno je stradao. Štete sigurno ima, ali još nije onakva kakva je mogla biti s obzirom na veličinu požara", kazao je.
Iako je vjetar trenutačno oslabio, Simović upozorava da bi njegova promjena mogla ponovno otežati gašenje.