RATNA STRADANJA

Čak 2.000 logoraša i 320 obitelji žrtava iz Bugojna još čeka pravdu

Foto: VL FOTO
Čak 2.000 logoraša i 320 obitelji žrtava iz Bugojna još čeka pravdu
21.03.2011.
u 17:27
U državnom Tužiteljstvu spremni su tek kazati kako je istraga u tijeku, što obitelji žrtava ne može zadovoljiti
Pogledaj originalni članak

Još jednu obljetnicu koja podsjeća na njihova ratna stradanja, obilježili su proteklog vikenda bugojanski Hrvati.

Otkrivanje istine

Prije 17 godina razmijenjeni su Hrvati koji su bili zatočeni u Bugojnu, a Koordinacija udruga proisteklih iz Domovinskog rata HVO-a Bugojno iskoristila je ovaj datum kako bi ponovno upozorila da ništa nije urađeno na otkrivanju istine o 22 nestala Bugojanca. 
-Želimo državu u kojoj će i hrvatski narod biti jednakopravan, u kojoj će majke i očevi naših nasilno odvedenih logoraša moći na dostojan način pokopati svoje najmilije i primjerenu kaznu za nalogodavce i počinitelje, ističu u Koordinaciji.

Hoće li se i kada procesuirati zločini nad bugojanskim Hrvatima nitko ne daje precizan odgovor. U državnom Tužiteljstvu spremni su tek kazati kako je istraga u tijeku, što obitelji žrtava nikako ne može zadovoljiti. Naprotiv, skoro svakodnevno objavljuju se informacije koje ukazuju da su zločini nad Hrvatima u Bugojnu bili organizirani od tadašnjeg političkog i vojnog čelništva u ovom gradu. Zadnji takav podatak je odlomak iz ratnog dnevnika tadašnjeg bugojanskog načelnika, Dževada Mlaće, u kojem se izričito navodi nakana likvidacije „ekstremnog dijela zarobljenih vojnika“.

Iako ga preživjeli bugojanski Hrvati smatraju glavnim krivcem za svoju golgotu, Mlaćo se pred Sudom BiH pojavio samo kao svjedok obrane optuženih Enesa Handžića, Nisveta Gasala, Musajba Kukavice i Senada Dautovića. Tada je, prema naredbi suca, pročitao dijelove svoga dnevnika.

Bugojanski logori

Kada je počeo čitati dijelove koji govore o likvidaciji zarobljenih vojnika HVO-a, naglo je prekinut. Tada je rekao kako se ne sjeća tko je to rekao, iako je to zapisano u njegovu dnevniku.

Da apsurd bude veći, Mlaćo je danas profesor u Gimnaziji, gdje su zatočeni bili mnogi bugojanski Hrvati.

Dok se čeka istina o nestalima i pravda za ubijene Hrvate, iz stradalničkih udruga podsjećaju kako je kroz bugojanske logore tijekom rata prošlo je više od dvije tisuće Hrvata i drugih građana nebošnjačke nacionalnosti.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 1

MO
mozel
22:13 22.03.2011.

proslijedite ove dokaze na Haski tribunal da se on zabavi sa ovim jer je ovo masovni zlocin a pocinitelj i naredbodavac radi kao da se nista nije ni desilo. Sto se tice BiH sutstva i istrage je lakrdija.