Objavljen javni poziv

Zahtjevi za povrat stare devizne štednje podnose se od 1. prosinca

ljubljanska banka
01.11.2015.
u 14:37

Isplate štedišama se očekuju tri mjeseca od datuma priznanja verifikacije

Predsjednica Upravnog odbora Udruženja za zaštitu deviznih štediša u BiH Amila Omersoftić danas je na konferenciji za novinare u Sarajevu kazala da devizne štediše Ljubljanske banke trebaju od 1. prosinca početi podnositi zahtjeve za povrat štednje.

Navela je da je u petak ministar financija Republike Slovenije objavio u službenom glasniku Slovenije, te na internetskim stranicama slovenskog ministarstva financija javni poziv za verifikaciju potraživanja uz formulare koje štediša mora popuniti kod podnošenja zahtjeva, kao i obrazloženje koji se dokumenti trebaju priložiti uz zahtjev.

Omersoftić je kazala da su formulari na slovenskom jeziku, te da nisu komplicirani, kao i da je Udruženje spremno pomoći štedišama pri njihovom popunjavanju.

- Svi moraju i trebaju od 1. prosinca slati ove zahtjeve u Sloveniju na navedenu adresu u javnom pozivu i naš prijedlog je da to slanje bude s povratnicom kako bi bili sigurni da je pošta stigla. Potrebna je ovjerena kopija knjižice, je li vršena isplata u humanitarne svrhe nakon 1991. godine i to su podaci koje treba dati upravitelj Skrbništva dokumentacije Ljubljanske banke koji do danas to nije htio, ali se nadam da ćemo sada moći dobiti tu dokumentaciju. Pravo na potraživanje imaju i nasljednici, kazala je Omersoftić, javlja Fena.

Presudom u slučaju "Ališić i drugi protiv Slovenije" Europski sud u Strasbourgu je 2014. ustvrdio da je štedišama nekadašnje Ljubljanske banke u Hrvatskoj i BiH prekršeno ljudsko pravo raspolaganja imovinom i pravo na efikasnu pravnu zaštitu jer nisu mogli do svoje štednje.

Sloveniji je naređeno donošenje zakonskih mjera kako bi se štediše Ljubljanske banke iz Hrvatske i BiH doveli u isti položaj sa slovenskim štedišama kojima je stara štednja isplaćena u ratama još prije dvadeset godina. Omersoftić je istaknula da zahtjev za verifikaciju, nije zahtjev za izvršenje presude.  

-Zbog toga predlažem štedišama da mi uz sve to dostavimo dokument, odnosno zahtjev za izvršenje presude u kojem ćemo dati točnu izjavu što potražujemo i koliko, zatim dajemo službenu izjavu da naša devizna sredstva nisu utrošena u privatizaciji, izračunamo kamatu i sve to zajedno predajemo, kazala je Omersoftić.

Izvršenje presude za štediše iz BiH uvjetovano je, kako je rekla Omersoftić, potpisivanjem memoranduma između Vijeća ministara BiH i Vlade Slovenije što nije postignuto do sada.

"U zakonu je pisalo da memorandum postoji, ali mi smo otkrili da on ne postoji. Slovenci su rekli da će potpisati memorandum do sada, njega nema do danas. Vijeće ministara BiH na sjednici 15. listopada o ovom pitanju donijelo je odluku o formiranju radne grupe. Bit je da nas nitko od te radne grupe nije kontaktirao i pitao što nama treba pomoći, kazala je Omersoftić.

Isplate štedišama se očekuju tri mjeseca od datuma priznanja verifikacije, istaknula je Omersoftić dodajući da u BiH oko 130 tisuća štediša potražuje oko 250 milijuna eura.

Komentara 1

PE
peugeot
16:30 06.11.2015.

Postovana gospodjo Omersoftic, molim "Vecernji list" da OTVORI SVAKODNEVNU RUBRIKU glede povrata novca za stedise stare devizne stednje kod Ljubljanske banke. Jedna od najvitalnijih pitanja u ovom problemu oko povrata novca su : 1. Ako se racuna da nekadasnjih 100000 DM=500 EURA da li ce Ministarstvo za financije ispaltiti stedise stare stednje u ovom omeru DM/EURO ili ce ciniti sve da ispalti manji iznos po principu "daj sta das"!? 2. OBRAZAC za ispunjavanje zahtjeva OBAVEZNO bi Slovenci trebali dati na maternjem jeziku stedisa Hrvatske i BiH. Ovaj obrazac je zasad samo na slovenackom (!) i predstavlja ogromnu prepreku stedisama iz Hrvatske i BiH da ga ispune jer NE RAZUMIJU slovenacki jezik! Vrlo je moguce da slovenacko Ministarstvo financija ovo s obrascem svjesno radi da bi podnosioce zahtjeva obeshrabrili i da bi digli ruke od svojih potpuno opravdanih (presuda na Sudu u Strasbourgu) novcanih potrazivanja. 3. Netko tko zivi u inozemstvu nigdje se ne objasnjava gdje ce on ovjeriti fotokopije kao dokaz da su vjerne originalu!? Najnormalnije bi bilo da to mjesto za ovjeru bude u SLOVENACKOM VELEPOSLANSTVU doticne zemlje! Ukoliko slovenacka veleposlanstva odbijaju da im ovjere ta jako vazna dokumenta kako bi se isplatile gdje ce ih u kojoj instituciji ovjeriti?? Ili ce slovenacka veleposlanstva igrati "ping-pong" sa stedisama stare stednje saljuci ih tamo-amo da izgube i vrijeme i zivce i odustanu od trazenja svog novca ciji povrat cekaju vise od 25 godina!!

Važna obavijest

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije