USPJEH

Studentica i profesorica iz BiH dio NASA-inog programa: Ajla i Amna u svemir šalju ljudske dlake

09.08.2020.
u 11:02

Predanim radom, trudom i istraživanjem studentica iz Sarajeva, stipendistica BH Futures Fondacije, Ajla Džanko, i njena mentorica, Amna Dervišagić, inače Ambasadorica "Cubes in Space" za istočnu Europu, postale su dio NASA programa "Cubes in Space" (Kocke u svemiru), pa je njihov projekt o utjecaju svemirskog zračenja na ljudske dlake, među desetine tisuća prijava, koji su pristigli iz različitih krajeva svijeta, zvanično odobren za let u svemir raketom, a potom će biti vraćen na analizu.

Program "Cubes in Space" namijenjen je za upornu skupinu hrabrih vizionara koji su u stalnoj potrazi za povratkom kreativnosti u učionice. Misija programa je pomoći učenicima da oslobode svoju znatiželju, razviju logičku misao, sudjelujući u kreativnom rješavanju problema. Područja za koja je program “Cubes in Space” namijenjen su znanost i tehnologija, inženjerstvo, umjetnost i matematika.

Program je osmišljen tako da nudi dvije vrste leta na kojima se mogu pokrenuti eksperimenti – raketa i visoki znanstveni balon. Ove platforme se lansiraju ili visoko u atmosferu ili u svemir, a obje nose instrumente za prikupljanje podataka ili provođenje eksperimenta.

- Odlučile smo krenuti u avanturu u kojoj ćemo zajedno sa “Cubes in Space“ izvršiti genetički eksperiment u svemiru u sklopu kojeg bi obavile testiranje: The Effects of Short-term Space Travel on Miscellaneous Hair Samples. Obzirom na desetine tisuća prijava koje su stigle širom svijeta, prolazak u uži krug je već tada bio veliki uspjeh za nas, ali nakon mjesec, uslijedila je vijest koja je nadmašila naša očekivanja. Vjerojatnoća prihvatanja zahjeva za ovakav eksperiment od NASA-e je bio skoro pa nemoguć, obzirom da prednost imaju američki univerziteti i američki studenti. Međutim mi smo uspjele! Iako je to sve djelovalo nestvarno, u mojoj glavi se to sve već dešavalo. U mojim mislima ja sam uveliko radila na detaljima ekseprimenta i zamišljala polijetanje naše rakete u svemir. Na kraju sve to je zapravo postalo stvarnost! Sve to se sada dešava, te mislim da ću kada se sve to završi postati svjesna šta smo mi to zapravo uradile- kazala je Džanko.

Raketom u svemir poslat će tri ljudske dlake i to žensku ofarbanu i neofarbanu dlaku, te mušku neofarbanu.

- Ovim testiranjem ćemo izučavati uticaj radijacije, kao i uticaj mikrogravitacije na dlake koje ćemo po samom povratku na planetu uporediti s dlakama koje nikada nisu napustile našu troposferu. Također, vrlo značajan, ali i interesantan eksperiment će biti međusobna komparacija dlaka po povratku iz svemira, te na taj način ćemo uvidjeti količinu uticaja svih faktora na mušku dlaku, kao i žensku, ofarbanu i neofarbanu- istakla je Džanko.

Pred njom i njenom mentoricom sada je dug put i mukotrpan rad kako bi u rujnu uspjele poslati raketu u stratosferu.

- Željno isčekujem taj trenutak, iako je do prije samo par mjeseci ovako nešto bio moj san. Ali u snove treba vjerovati i na njima raditi, iako se to čini nerealnim ponekad i suludim, ipak vjerom i radom možemo postići sve što poželimo. Kada kažem sve, onda mislim sve! Ovako nešto bi bilo neostvarivo da nisam dobila svoju mentoricu u programu Fondacije. Iako smo u različitim gradovima, odlično se razumijemo i vrlo sam zahvalna što je uz mene netko tko vjeruje u mene i moje ciljeve, tko je spreman i dostupan kad god mi je to potrebno. Obzirom na naš prvi poduhvat koji je doživio vanzemaljski uspjeh, radujem se našim novim zajedničkim projektima i čvrsto vjerujem da će naše nove avanture biti još uspješnije i zanimljivije, zaključila je Džanko.

Za sudjelovanje u NASA programu dobit će certifikate kao dokaz velike zajedničke znanstvene avanture.

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?