Samo 24 sata bila su dovoljna za financijske slomove. Kriptotržište je katastrofalno reagiralo na pad svjetskih burzi

Pad tržišta za gotovo pola milijarde KM i bh. ulagače ostavio bez milijuna

storyeditor/2024-08-08/kripto.png
Agencije
09.08.2024.
u 16:59

Bila su potrebna samo 24 sata da tržište kriptovaluta padne za 270 milijardi dolara, ili, ako preračunamo, za oko 483 milijarde maraka. Među onima koji su izgubili milijune su i ulagači iz BiH kojima je, što profesionalno, a što iz hobija, popularan ovakav način investiranja, piše Večernji list BiH. Razlog pada vrijednosti je to što su pale druge rizične imovine na burzama, a kriptovalute su postale kolateralna žrtva. Pad se dogodio nakon najave moguće recesije u SAD-u poslije objave podataka o razočaravajućim poslovnim rezultatima kompanija, rastu nezaposlenosti i padu proizvodnje. Također, kako američki mediji pišu, a domaći prenose, FED (Američke federalne rezerve) nije obećao smanjenje kamatne stope u rujnu, što je najavljivano, a ne pomažu ni rastuće napetosti na Bliskom istoku. Uz kriptovalute, pale su i dionice povezane s kriptotržištem. A zanimljivo je da se sve dogodilo nakon što je senatorica Cyntiha Loomis predstavila bitcoin kao rezervnu imovinu, i to kroz zakonska rješenja pa mnogi smatraju da bi pobjedom Donalda Trumpa moglo početi zlatno doba kriptovaluta, stoga i oni koji su izgubili ozbiljan novac posljednjih dana ne povlače neke panične poteze jer očekuju da će se sve vratiti na veću razinu, pa i povećati.

Prezaduženost država

Što se još događalo da dođe do ovakvog pada kriptovaluta, objasnio je Krešimir Blažev za Mob. - Naime, svjetsko tržište kapitala u ponedjeljak je doživjelo kaskadni pad nakon što je japanska središnja banka povisila kamatne stope. Zbog naglog rasta cijene zaduživanja investitori su počeli s rasprodajom svojih portfelja, što je dovelo do najvećeg pada tokijske burze u posljednjih nekoliko desetljeća. Japanska središnja banka u protekle dvije godine nije u stopu slijedila američku i europsku, no zbog ekstremno velikog državnog duga jednom je to morala učiniti. Situacija se s tokijske burze (NIKKEI) vrlo brzo lančano prenijela na tajvansku, a potom na europsku (DAX), da bi kulminirala slomom na Wall Streetu. Potrebno je napomenuti da je trgovanjem u SAD-u dominirala NVIDIA, koja je nedavno postala najveća svjetska kompanija po tržišnoj kapitalizaciji. Međutim, nakon strelovitog rasta potaknutog razvojem AI rješenja, bilo je vidljivo da se tehnološki balon ponovno napuhuje. Špekulativni trgovci su ponovno "upumpali" ogromne svote u futures ugovore, no paraboličnom rastu jednom mora doći kraj. Tu situaciju iskorištavaju upravo burzovni špekulanti i u određenom trenutku "isperu" male ulagače. Samo u ponedjeljak na američkim burzama u nepovrat su otišla ukupno dva bilijuna (dvije tisuće milijardi) dolara. Radi se o kumulativnom padu vrijednosti svih izlistanih kompanija, a najveću štetu pretrpjele su dionice najnapuhanijih, poput NVIDIA-je. Na koncu se ispostavilo da potražnja za AI komponentama nije toliko velika koliko su ulagači očekivali - navodi među ostalim. Također, sve zaključuje riječima da ovo definitivno nije kraj ni tržišta kapitala ni kriptovaluta, nego samo jedna od većih korekcija koje ionako moraju povremeno nastupiti s obzirom na to da je vječni eksponencijalni rast nemoguć.

Najgore su krajnosti

I opet se vraćamo na bh. investitore koji čuvaju novac u kriptovalutama, koji ga investiraju, reinvestiraju, isplaćuju sebi na račun, plaćaju porez na kriptovalute i tako dalje. Važno je u ovim turbulentnim vremenima pravilno procjenjivati. Pravog recepta nema, ali uz dobre analize stvari mogu krenuti nabolje.

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?