ANALIZA

U Hercegovini plaćaju veće cijene robe, hrane i usluga nego u Bosni

poskupljenja
VL FOTO
14.08.2012.
u 11:01

Cijene mesa uglavnom su ostale na prošlogodišnjoj razini, piletina je čak i pojeftinila za jedan posto

Da cijene u BiH stalno rastu to nije ništo novo, no vjerojatno će mnoge iznenaditi podatak da je cijena banane za pola godine porasla za 42 posto. Ako su banane stigle iz inozemstva, te, navodno, njihove cijene diktira potražnja i ponuda na svjetskom tržištu, moglo bi se postaviti pitanje zašto su u istom razdoblju jabuke poskupile za 16 posto, one rastu u BiH. Sličnu sudbinu doživjelo je i ostalo voće i povrće, poskupilo je. Za pola godine cijena krumpira porasla za 35 posto, grah za 5, luk tri posto i tako redom.

Usluge sve skuplje

Cijene mesa uglavnom su ostale na prošlogodišnjoj razini, piletina je čak i pojeftinila za jedan posto zato je cijena ribe porasla za tri posto. Nešto od hrane je i pojeftinilo, primjerice riža za 6 posto a šećer za 8 posto.Komunalci se ne daju. Nemogućnost naplate usluga od velikog broja građana, pokušavaju prebaciti na redovite platiše. Cijene vode u Federaciji za pola godine porasla za pet posto a odvod komunalne vode za četiri te odvoz smeća za osam posto. Kada je u pitanju energija, gorivo je poskupilo za sedam posto, drvo za ogrjev jedan dok je električna energija ostala na razini iz prosinca a ugljen je jeftiniji. Pušači za prosječnu paklicu cigareta moraju izdvojiti 14 posto više novca nego krajem prošle godine. Za one koji ispijaju kave, užitak u opojnom mirisu ovog napitka plaćaju dva posto više a pivopije za pivo izdvajaju pet posto više novca.

Premda su cijene u prosjeku rasle u svim dijelovima FBiH, također i RS-a, u velikoj mjeri se razlikuju od mjesta do mjesta. Analizirajući podatke koje je objavilo Federalno ministarstvo trgovine, može se zaključiti da su cijene, kako robe, tako i usluga nešto jeftinije u Bosni.

Široki najskuplji

Od skupe Hercegovine, Širokobriježani imaju nesreću, ili pak sreću, da plaćaju i najviše cijene većine namjernica, ali imaju i najviše cijene usluga. Dok širokobriježani za kilogram kruha u prosjeku izdvajaju 2,83 KM, u Orašju se za istu količinu plati 1,60 KM. Kilogram junetine BK u Širokom se plaća 13,87 KM, u Goraždu 11,49 KM. Najskuplji je i tvrdi sir, mlijeko i još mnogi proizvodi. Nije drugačije ni u uslugama. Vozna karta u Širokom Brijegu stoji 2,5 KM, dok u Zenici za jednu autobusnu kartui treba izdvojiti 0,77 KM. I muško podšišivanje stoji preko 9 KM, dok se u mnogim mjestima za isti novac mogu obaviti i dvije usluge. Najskuplji je i odvoz smeća, boravak djece u vrtić, gdje mjesečno za boravak treba izdvojiti 170 KM, u Travniku i Zenici 120 KM.     

Ključne riječi

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?