Za početak, važno je istaknuti dobru vijest - udio aktualnih poskupljenja, koja su proteklih godina dominirala u ukupnom broju proizvoda koji se prate u trgovinama, su u padu.
Pad u odnosu na prosinac
Naime, prema podacima Federalnog ministarstva trgovine za veljaču ove godine, veliki broj proizvoda u trgovinama diljem Federacije BiH je zabilježio pad u odnosu na prosinac prošle godine. Može se reći da ni početak ožujka nije donio velika, a što je još važnije, nije donio neugodna iznenađenja. Ne samo da se nastavlja trend smanjivanja broja aktualnih poskupljenja, nego je i slika ukupnog stanja u usporedbi s onim od kraja prosinca 2013. nepromijenjena, čak nešto povoljnija. Tako je u prosjeku jeftinije ulje, šećer, brašno, kruh, kava, pastrva, te sve vrste mesa osim svinjetine koja je poskupila, te još neki proizvodi. Jeftinije su i neke usluge, kao što je prijevoz taksijem i pranje kose. Naravno, jedan broj proizvoda je zadržao cijene od prošle godine, a znatan broj njih je i poskupio. Osim rasta cijena nafte i benzina, znatno su poskupjele i cigarete, uglavnom zbog viših trošarina, zapravo usklađivanjem s trošarinama u zemljama Europske unije. Poskupjeli su i neki prehrambeni artikli od kojih izdvajamo mlijeko, jaja, maslac, te razne vrste voća, posebice banane i jabuke. Unatoč stalnom padu nataliteta u BiH, umjesto pojeftinjenja, roditelji su tijekom protekla dva mjeseca morali izdvajati više novca i za boravak djece u vrtiću.
Različito po gradovima
Na žalost, i prosječna mjesečna isplaćena neto-plaća po zaposlenom u BiH za siječanj 2013. godine iznosila je 829 KM, što pokazuje pad plaće od 0,3% u odnosu na prosinac 2012. godine. I dok je kućanstvima u Europskoj uniji dovoljno 15 posto plaće kako bi kupili hranu za cijeli mjesec, bh. obitelj, da bi popunila trpezu, mora potrošiti i do 80 posto novca koji zaradi. Jedni zarađuju više, neki manje, što, osim poduzeća i struke, zavisi i od županije u kojoj rade. Tako zaposleni u Sarajevskoj županiji imaju najviše plaće, slijede ih zaposleni u HNŽ-u. U istoj županiji, neki primaju veću, a neki manju plaću, zavisno od općine. Tako, primjerice, u Zapadnohercegovačkoj najveći prosjek plaća imaju zaposleni u Ljubuškom, a najmanja primanja imaju širokobriješki zaposlenici. No, ako imaju najmanje plaće, Širokobriježani plaćaju najveće cijene. Tako su cijene u prosjeku najveće u Širokom Brijegu, kako proizvoda tako i usluga, slijede ih Mostarci, a najniže cijene su u Goraždu.
Cijene padaju
Najskuplje su namirnice u Širokom, Goražde najjeftinije
Udio aktualnih poskupljenja, koja su proteklih godina dominirala, u ovoj godini je u padu
Još nema komentara
Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.