veliko istraživanje

Najpopularniji Komšić, HDZ raste, pad SDA

izbori
20.05.2010.
u 15:13

Rast SDP-a, SNSD vodi u RS-u, gubi i SBiH. HDZ ‘90., HSP, HSS ispod praga. I u federalnom Parlamentu doći će do dramatičnog zaokreta za SDP

Američki Nacionalni demokratski institut (NDI) proveo je dosad najopsežnije istraživanje o rejtingu političkih stranaka i vodećih političara u Bosni i Hercegovini pola godine prije održavanja šestih poslijeratnih izbora kojim je potvrđen očekivani trend i porast popularnosti SDP-a BiH, drastičan pad SDA, gotovo podjednak odnos snaga u Republici Srpskoj i uvjerljivo vodstvo SNSD-a, a kod Hrvata rast HDZ-a BiH, kao i stagnaciju HDZ-a 1990.

Istodobno, među političarima je, prema tome istraživanju, daleko najpopularniji član Predsjedništva BiH Željko Komšić, slijedi Milorad Dodik, a za treću bošnjačku poziciju na kojoj vodi Sulejman Tihić vodi se žestoka utrka. Večernjak je ekskluzivno u posjedu ovoga istraživanja koje je rađeno između 8. i 18. travnja anketom licem u lice na respektabilnom uzorku od 1500 ljudi.

>> Drugi dio: Promjene zbog loše vlasti i krize

Da se ovoga vikenda održavaju izbori, u državni Parlament, prema istraživanju NDI-ja, od hrvatskih stranaka jedini bi izborni prag na nacionalnoj razini prešao HDZ BiH za koji bi glasovalo oko šest posto birača i koji bi osvojio četiri mandata. Istodobno, HDZ 1990. bi dobio naklonost dva posto birača, što je ispod razmjerno visokog praga od tri posto. Nije, međutim, isključeno da stranka može dobiti mandat u državnome Parlamentu čak i ako ne prijeđe izborni prag ako osvoji jedan takozvani kompenzacijski, zamjenski mandat u jednoj od pet višečlanih izbornih jedinica. Među Hrvatima slijedi HSP BiH kojemu istraživanje NDI-ja daje oko jedan posto glasova, dok je pak HSS-NHI ispod jedan posto potpore birača na državnoj razini. Među dominantno bošnjačkim biračkim tijelom za državni Parlament uvjerljivo vodi SDP s potporom od oko 20 posto birača. Za ovu stranku najviše bi glasovalo osoba od 45 do 59 godina, viših prihoda i Bošnjaka. Stranka demokratske akcije je ukupno na državnoj razini na trećem mjestu kojoj je politički najbliže 12 posto građana. U skupini onih koji podržavaju SDA je najviše Bošnjaka, od kojih je najviše nezaposlenih i osoba nižeg obrazovanja i prihoda do 200 maraka.

Stranka za BiH doživjela je također jedan od značajnijih padova i ima potporu oko tri posto birača, dok je blizu izbornoga praga Savez za bolju budućnost Bosne i Hercegovine Fahrudina Radončića. Kod Srba i dalje uvjerljivo najpopularniji, ali ipak s padom u odnosu na ranije izborne krugove je Savez nezavisnih socijaldemokrata (SNSD) Milorada Dodika. Iz ovog entiteta Srpska demokratska stranka bi na izborima za državni Parlament osvojila sedam posto, dok PDP još jedini trenutačno prelazi izborni prag državnog Parlamenta. Ispod praga je i Naša stranka s oko dva posto potpore birača, kao i Narodna stranka Radom za boljitak te Socijalistička partija s oko dva posto popularnosti. Ukupno devet stranaka prijeći će izborni prag, prema istraživanju NDI-ja, u Federaciji BiH, od čega tek dvije s hrvatskim predznakom. U pitanju su dva HDZ-a. Za stariji HDZ bi glasovalo osam posto ukupno anketiranih osoba, dok bi potporu HDZ-u 1990. dalo tri posto birača.

I u federalnom Parlamentu situacija će se, prema sadašnjim procjenama, dramatično okrenuti u korist SDP-a naspram SDA među dominantno bošnjačkim biračkim tijelom. Tako bi u ovom trenutku za socijaldemokrate glasovalo 33%, a za SDA samo 18% birača. U detaljnijoj analizi navodi se da će za SDP u značajnom broju glasovati službenici, SDA ima potporu mlađih i siromašnijih kategorija. Treća stranka u FBiH je HDZ BiH koju podupire osam posto ispitanika koji su nešto boljeg imovinskog stanja, kao i Stranku za BiH. Savez za bolju budućnost imat će svoje zastupnike u federalnom Parlamentu i može očekivati glasove oko pet posto osoba.

I Naša stranka, odnosno BPS te HDZ 1990. mogli bi prijeći izborni prag s tri posto. U toj skupini je i Stranka umirovljenika, dok SNSD i Boljitak te HSP Đapić-dr. Jurišić imaju dva posto. HSS-NHI niti na federalnoj razini, prema istraživanju NDI-ja, ne prelazi jedan posto. Za Narodnu skupštinu RS-a bi, da se sljedećeg vikenda održavaju izbori, SNSD dobio 46% potpore birača, SDS 22, a PDP 10, dok stranka Zdravka Krsmanovića, koji se prvi odupro Miloradu Dodiku, ima potporu od 6%, a nekada favorizirani lider oporbe Dragan Čavić je jedva na prijelazu praga u Narodnu skupštinu.

Istodobno, na izborima za člana Predsjedništva BiH Željko Komšić je najuvjerljiviji i ostvario bi potporu 28% birača, Nebojša Radmanović 13, a Sulejman Tihić 7. Kod Bošnjaka vrlo blizu su Silajdžić s pet posto i Zlatko Lagumdžija, dok Fahrudin Radončić ima nezanemarivih tri posto potpore. Istodobno od lidera hrvatskih stranaka za Dragana Čovića glasovalo bi 4% birača, a za Božu Ljubića 2%. Zvonko Jurišić i Jerko Ivanković Lijanović podijelili bi po jedan posto potpore birača.

U utrci za predsjednika RS-a vodi Milorad Dodik s 34%, dok Ognjena Tadića iz SDS-a podržava 24% stanovnika RS-a. Sukladno izbornom rejtingu, ispitanici su dali i ocjene na najpozitivnije, odnosno nejnegativnije političare. Komšića pozitivnim smatra četvrtina ispitanika, a 16% Dodika, Tihića 8 posto, Čovića 5% i Ljubića 3%. Najnegativniji političar je Dodik kojega takvim smatra 42%, Silajdžića 21%, a Tihića 20%. Na taj način su, uz iznimku Komšića, gotovo jednako nepopularni s jedne strane entiteta i Dodik, odnosno Silajdžić te Tihić.

Komentara 4

JZ
jedan za sve
16:32 17.06.2010.

Komšić je jedini čovjek sposoban biti zajednički lider svih triju naroda u BiH! Iskreno se nadam da će to i postati u nekoj budućnosti;)

FE
Fedele
05:01 10.06.2010.

Komšić je jedan od rijetkih iz bosanskohercegovačke političke elite, iza koga se ne vuku lopovski repovi iz privatizacijskopretvorbenih vremena. Ima i brojne druge moralne kvalitete, koje su mnogim drugom političarima strane. Takvim ljudima treba davati podršku, bez obzira na too iz kojega naroda dolaze. Jer Bosnu mogu spasiti samo takvi ljudi.

BR
bromic
22:06 13.07.2010.

Sretno Socijaldemokratskoj partiji, jedinoj snazi koja BiH može povesti u bolju budućnost !

Važna obavijest

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?