Sigmar Gabriel:

Merkel je podcijenila izazov integracije migranata

Sigmar Gabriel
28.08.2016.
u 11:30

Njemački vicekancelar Sigmar Gabriel izjavio je u intervjuu u subotu da su konzervativci kancelarke Angele Merkel "podcijenili" izazov koji predstavlja integracija rekordnog priljeva migranata.

Gabriel je također čelnik socijaldemokrata (SPD), koalicijskih partnera u vladi, i njegova izjava za ZDF dolazi u vrijeme pokretanja kampanje za savezne izbore iduće godine.

Više od milijun migranata došlo je u Njemačku s Blistog istoka i iz Afrike prošle godine. Zbog zabrinutosti oko toga kako ih integrirati u njemačko društvo i tržište rada narasla je potpora protuimigrantskoj Aleternativi za Njemačku (AfD).

"Uvijek sam govorio da je nazamislivo da Njemačka primi milijun ljudi svake godine", rekao je Gabriel u izvadcima iz intervjua objavljenima u subotu.

Njemačka očekuje 300 do 400 tisuća migranata

Institut za istraživanje tržišta rada (IAB) priopćio je u petak da bi Njemačka ove godine trebala primiti 300 do 400 tisuća izbjeglica, što je dvije trećine manje od protekle rekordne godine.

"Od travnja ove godine u Njemačku pristiže mjesečno oko 16.000 tražitelja azila što je znatni pad u odnosu na studeni prošle godine kada je u zemlju ušlo preko 200.000 izbjeglica", rekao je Herbert Bruecker iz IAB-a u Nuernbergu.

Do kraja godine bi oko 160 tisuća izbjeglica trebalo ostvariti uvjete za neograničen pristup tržištu rada a dugoročno bi se taj broj trebao popeti na 700 tisuća.
 
Isti institut je objavio i podatke o stručnoj spremi izbjeglica koja pokazuje da 70 posto izbjeglica koje već sad imaju pristup tržištu rada, nemaju završeno stručno obrazovanje.
 
Njemačka vlada dugoročno računa s porastom stope nezaposlenosti kao posljedice priljeva izbjeglica.

Ključne riječi

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?